Azərbaycan–Serbiya münasibətlərinin inkişafında yeni səhifə
Azərbaycan ilə Serbiya arasında münasibətlər son illərdə keyfiyyətcə yeni mərhələyə qədəm qoyaraq strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəlib. Qarşılıqlı hörmət, suverenlik və ərazi bütövlüyünə dəstək prinsiplərinə əsaslanan bu əlaqələr siyasi, iqtisadi və humanitar sahələrdə ardıcıl şəkildə genişlənir. İki ölkə beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində bir-birinin mövqeyini dəstəkləməklə yanaşı, regional və qlobal məsələlərdə də oxşar mövqe nümayiş etdirir ki, bu da münasibətlərin möhkəm təməl üzərində qurulduğunu göstərir.
Bu kontekstdə İlham Əliyevin Belqrada rəsmi səfəri ikitərəfli əlaqələrin inkişafında mühüm mərhələ kimi qiymətləndirilir. Səfər çərçivəsində Serbiya Prezidenti Aleksandar Vuçiç ilə keçirilən görüşlərdə əməkdaşlığın hazırkı vəziyyəti və perspektivləri geniş müzakirə olunub, bir sıra sənədlər imzalanıb. Tərəflər siyasi dialoqun yüksək səviyyədə olduğunu vurğulayaraq bildiriblər ki, qarşılıqlı etimad iqtisadi və digər sahələrdə əməkdaşlığın dərinləşməsi üçün etibarlı zəmin yaradır.
Enerji sahəsində əməkdaşlıq Azərbaycan–Serbiya münasibətlərinin əsas istiqamətlərindən biri kimi ön plana çıxır. Azərbaycan Avropanın enerji təhlükəsizliyində mühüm rol oynayan ölkə kimi çıxış edir və Cənub Qaz Dəhlizi vasitəsilə təbii qazın Avropa bazarlarına nəqlini təmin edir. Serbiya isə enerji mənbələrinin şaxələndirilməsi siyasətini həyata keçirərək alternativ və etibarlı tərəfdaşlarla əməkdaşlığa xüsusi önəm verir. Prezident İlham Əliyev mətbuata bəyanatında Azərbaycanın Serbiyanın enerji təhlükəsizliyinə töhfə verməyə hazır olduğunu bildirib və qaz təchizatının artırılması üçün mövcud imkanları qeyd edib. Aleksandar Vuçiç də öz növbəsində Azərbaycanın ölkəsi üçün etibarlı və strateji tərəfdaş olduğunu vurğulayaraq enerji əməkdaşlığının milli maraqlar baxımından əhəmiyyətini xüsusi qeyd edib.
Səfər zamanı iqtisadi və investisiya sahələrində əməkdaşlığın genişləndirilməsi məsələləri də diqqət mərkəzində olub. Ticarət dövriyyəsinin artırılması, sənaye və infrastruktur layihələrinin həyata keçirilməsi, müdafiə sənayesi sahəsində əməkdaşlıq və birgə müəssisələrin yaradılması kimi istiqamətlər üzrə fikir mübadiləsi aparılıb. Azərbaycan və Serbiya şirkətlərinin qarşılıqlı bazarlara çıxış imkanlarının genişləndirilməsi iqtisadi münasibətlərin daha da dərinləşməsinə xidmət edəcək.
Humanitar sahədə əməkdaşlıq da münasibətlərin vacib tərkib hissəsidir. Təhsil, mədəniyyət, turizm və idman sahələrində əlaqələrin genişlənməsi xalqlar arasında dostluq münasibətlərini möhkəmləndirir. Dövlət başçılarının bəyanatlarında vurğulanan məqamlar göstərir ki, ikitərəfli münasibətlər yalnız rəsmi çərçivə ilə məhdudlaşmır, eyni zamanda xalqlar arasında qarşılıqlı hörmət və etimada əsaslanır.
Belqradda keçirilən birgə mətbuat konfransında səsləndirilən fikirlər iki ölkə arasında strateji tərəfdaşlığın möhkəmləndiyini və əməkdaşlığın yeni mərhələyə qədəm qoyduğunu təsdiqləyib. Prezident İlham Əliyev münasibətlərin uğurla inkişaf etdiyini və gələcəkdə daha da genişlənəcəyini bildirib. Aleksandar Vuçiç isə Azərbaycanın Balkan regionunda mühüm tərəfdaş kimi rolunu qeyd edərək enerji və iqtisadi əməkdaşlığın perspektivlərini yüksək qiymətləndirib.
Bütün bunlar göstərir ki, Prezident İlham Əliyevin Serbiyaya səfəri Azərbaycan–Serbiya münasibətlərinin inkişafında yeni səhifə açıb. Strateji tərəfdaşlıq, enerji təhlükəsizliyi, iqtisadi əməkdaşlıq və siyasi dialoqun intensivləşməsi iki ölkə arasında əlaqələrin uzunmüddətli və dayanıqlı xarakter daşıdığını nümayiş etdirir. Mövcud dinamika və qarşılıqlı siyasi iradə onu deməyə əsas verir ki, Azərbaycan ilə Serbiya arasında əməkdaşlıq qarşıdakı dövrdə daha da genişlənəcək və regional sabitliyə mühüm töhfə verəcək.