Münasibətlərin strateji yol xəritəsi
Azərbaycan Respublikası ilə ABŞ arasında imzalanmış Strateji Tərəfdaşlıq haqqında Xartiya iki dövlət arasındakı münasibətlərin keyfiyyətcə yeni mərhələyə yüksəlməsinin ifadəsidir. Bu sənəd təkcə diplomatik bəyanat deyil, həm də qarşılıqlı maraqlara əsaslanan uzunmüddətli əməkdaşlığın yol xəritəsidir.
Xartiyanın I bölməsi siyasi dialoq və təhlükəsizlik məsələlərini əhatə edir. Burada suverenliyə və ərazi bütövlüyünə hörmət prinsipi xüsusi vurğulanır. Bu məqam Azərbaycan üçün fundamental əhəmiyyət daşıyır. Regional sabitliyin qorunması, beynəlxalq terrorizmə və digər qlobal təhdidlərə qarşı birgə mübarizə tərəflərin ortaq məsuliyyətini nümayiş etdirir.
Azərbaycan bu sənəddə regionun sabitlik və əməkdaşlıq platforması kimi çıxış edir. Ölkəmizin beynəlxalq təhlükəsizlik təşəbbüslərində fəal iştirakı, etibarlı tərəfdaş kimi mövqeyi Xartiyanın birinci bölməsində öz aydın ifadəsini tapır.
II bölmə isə münasibətlərin iqtisadi və demokratik ölçüsünü ön plana çıxarır. Demokratiyanın inkişafı, qanunun aliliyi, bazar iqtisadiyyatının möhkəmləndirilməsi kimi istiqamətlər iki ölkə arasında əməkdaşlığın əsas sütunları kimi təqdim olunur. Bu, Azərbaycanın müasir dövlət quruculuğu kursuna beynəlxalq dəstəyin göstəricisidir.
Enerji əməkdaşlığı isə xüsusi yer tutur. Azərbaycan artıq uzun illərdir ki, qlobal enerji təhlükəsizliyində mühüm rol oynayan ölkədir. ABŞ ilə bu sahədə tərəfdaşlıq regional iqtisadi sabitliyin möhkəmlənməsinə və enerji marşrutlarının şaxələndirilməsinə töhfə verir.
Bütövlükdə, Xartiyanın I və II bölmələri göstərir ki, Azərbaycan–ABŞ münasibətləri təsadüfi deyil, strateji maraqlara söykənən, sistemli və davamlı əməkdaşlıq modelidir. Bu sənəd Azərbaycanın beynəlxalq arenada artan nüfuzunun və balanslaşdırılmış xarici siyasət kursunun mühüm göstəricisidir.
Nəticə etibarilə, Azərbaycan Respublikası ilə ABŞ arasında Strateji Tərəfdaşlıq haqqında Xartiya iki ölkə münasibətlərinin hüquqi-siyasi dayaqlarını möhkəmləndirən fundamental sənəddir. Bu Xartiya Azərbaycan ilə ABŞ arasında əməkdaşlığın yalnız bugünkü maraqlara deyil, uzunmüddətli strateji baxışa əsaslandığını nümayiş etdirir. Sənəd siyasi dialoqdan təhlükəsizliyə, iqtisadi inkişafdan enerji tərəfdaşlığına qədər geniş spektri əhatə edərək münasibətlərin davamlı və sistemli xarakter daşıdığını təsdiqləyir. Bu baxımdan Xartiya Azərbaycan–ABŞ əlaqələrinin gələcək inkişafı üçün etibarlı platforma rolunu oynayır.