Regional sülhə və sabitliyə dəstək mesajı
ABŞ-nın Vitse-prezidenti Ceyms Devid Vensin Azərbaycana rəsmi səfəri iki ölkə arasında münasibətlərin inkişafında mühüm mərhələ kimi qiymətləndirilir. Səfər çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev mətbuata geniş bəyanatla çıxış edərək həm ikitərəfli əlaqələrin hazırkı vəziyyəti, həm də gələcək perspektivləri barədə fikirlərini bölüşmüşdür. Dövlət başçısının çıxışı Azərbaycan-ABŞ münasibətlərinin strateji xarakter daşıdığını və yeni mərhələyə qədəm qoyduğunu bir daha nümayiş etdirmişdir.
Azərbaycan Prezidenti çıxışında ABŞ ilə Azərbaycan arasında əməkdaşlığın müxtəlif sahələri əhatə etdiyini vurğulamışdır. O qeyd etmişdir ki, iki ölkə arasında siyasi dialoq yüksək səviyyədədir və qarşılıqlı hörmətə, etimada əsaslanır. Dövlət başçısı səfərin əhəmiyyətini xüsusi qeyd edərək bunun münasibətlərin daha da dərinləşməsinə xidmət edəcəyini bildirmişdir. Prezidentin sözlərinə görə, imzalanan sənədlər və əldə olunan razılaşmalar strateji tərəfdaşlığın möhkəmlənməsinə yönəlib.
Cənab Prezident Azərbaycanın beynəlxalq təhlükəsizlik təşəbbüslərində fəal iştirak etdiyini və ABŞ ilə bu sahədə əməkdaşlığın davam etdiyini diqqətə çatdırmışdır. O bildirmişdir ki, terrorizmə qarşı mübarizə, regional sabitliyin qorunması və enerji təhlükəsizliyi məsələlərində Azərbaycan etibarlı tərəfdaşdır.
Cənab İlham Əliyev çıxışında regionda sülh və sabitliyin təmin olunmasının vacibliyini də qeyd etmişdir. O bildirmişdir ki, Cənubi Qafqazda uzunmüddətli sülhün bərqərar olması üçün beynəlxalq tərəfdaşların konstruktiv mövqeyi mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Dövlət başçısı Azərbaycanın regionda əməkdaşlıq və iqtisadi inteqrasiya təşəbbüslərini dəstəklədiyini və bu istiqamətdə addımlar atdığını vurğulamışdır. Onun sözlərinə görə, davamlı sülh həm region ölkələri, həm də beynəlxalq tərəfdaşlar üçün yeni imkanlar açacaqdır.
Möhtərəm Prezident iqtisadi əməkdaşlıq məsələlərinə də toxunmuşdur. O, qeyd etmişdir ki, ticarət dövriyyəsinin artırılması, investisiya layihələrinin genişləndirilməsi və yeni texnologiyalar sahəsində əməkdaşlıq prioritet istiqamətlərdəndir. Xüsusilə, rəqəmsal inkişaf, innovasiya və süni intellekt kimi sahələrdə birgə fəaliyyət perspektivlərinin mövcud olduğu bildirilmişdir. Bu isə Azərbaycan iqtisadiyyatının şaxələndirilməsi siyasətinə mühüm töhfə verə bilər.
Dövlət başçısı həmçinin, humanitar və mədəni əlaqələrin inkişafının əhəmiyyətinə də toxunmuşdur. Təhsil, elm və mədəniyyət sahələrində əməkdaşlığın genişləndirilməsi xalqlar arasında qarşılıqlı anlaşmanı və dostluğu möhkəmləndirən amil kimi dəyərləndirilmişdir. Ölkə rəhbəri vurğulamışdır ki, möhkəm siyasi əlaqələrin əsasında xalqlar arasında etimad və qarşılıqlı hörmət dayanır.
ABŞ-nın vitse-prezidentinin bu səfəri iki ölkə arasında siyasi, iqtisadi və təhlükəsizlik sahələrində əməkdaşlığın genişləndirilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır. Dövlət başçısının çıxışı həm regionda sülh və sabitliyə dəstək mesajı, həm də beynəlxalq tərəfdaşlıq istiqamətində atılan addımların təsdiqi kimi qiymətləndirilə bilər.