Azərbaycan–ABŞ Strateji Tərəfdaşlığı: Sülh və Regional Əməkdaşlıq
2026-cı il fevralın 10-da ABŞ-ın Vitse-prezidenti Ceyms Di Vensin Azərbaycana rəsmi səfəri çərçivəsində Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev mətbuata geniş bəyanat verdi. Dövlət başçısı çıxışında iki ölkə arasında münasibətlərin inkişaf səviyyəsinin yüksəldiyini, yeni əməkdaşlıq perspektivlərinin açıldığını və strateji tərəfdaşlığın möhkəmləndiyini vurğuladı.
Prezident İlham Əliyev çıxışında Vitse-prezidenti Azərbaycanda salamlamaqdan məmnunluğunu ifadə edərək qeyd etdi ki, bu səfər ABŞ–Azərbaycan münasibətlərində yeni mərhələnin başlanğıcını simvolizə edir. O, iki ölkə arasında altı ay ərzində hazırlanmış Strateji Tərəfdaşlıq Xartiyasının imzalanmasını ikitərəfli əlaqələrin genişləndirilməsi baxımından çox önəmli hadisə hesab etdi. Cənab Prezident bildirdi ki, bu sənədin əldə olunması üçün hər iki tərəfin nümayəndə heyətləri uzun müddət əmək sərf edib və bu, əlaqələrdə daha dərin əməkdaşlıq üçün zəmin yaradır. O həmçinin Azərbaycan üçün dünyanın ən güclü ölkəsi ilə strateji tərəfdaşlıq əlaqələrinə malik olmağın böyük şərəf olduğunu vurğuladı.
Dövlət başçısı ayrıca Azərbaycan və Ermənistan arasında ötən avqustda imzalanmış sülh sazişinin regionda sabitliyin təmin edilməsində mühüm rol oynadığını və bu kontekstdə ABŞ-ın səylərinə görə minnətdarlığını bildirdi. O dedi ki, altı aydır ki, ölkələr sülh şəraitində yaşayır və bu, gələcək əməkdaşlıqlar üçün əsas yaradır. Prezident İlham Əliyev bəyanatında həmçinin enerji təhlükəsizliyi və regional təhlükəsizlik məsələlərinə də toxunaraq bildirdi ki, Azərbaycan bu sahələrdə ABŞ ilə birgə əməkdaşlığı dərindən inkişaf etdirəcək. O, ölkəsinin təbii qaz resursları ilə dünya bazarında enerji təhlükəsizliyinə töhfə verdiyini xatırlatdı.
Cənab Prezident həmçinin əlavə etdi ki, iki ölkə yalnız diplomatik əlaqələrlə kifayətlənməyəcək, həm də təhlükəsizlik, anti-terror əməliyyatları və enerji sahəsində əməkdaşlığı daha da genişləndirəcək. Bu kontekstdə qarşılıqlı fəaliyyətin gələcəkdə daha da dərinləşməsi gözlənilir.
Prezident İlham Əliyevin ABŞ-ın Vitse-prezidenti Ceyms Di Vensin Azərbaycana səfəri zamanı verdiyi bəyanat Azərbaycan–ABŞ münasibətlərinin yeni strateji dövrə qədəm qoyduğunu göstərir. Bu səfər çərçivəsində Strateji Tərəfdaşlıq Xartiyasının imzalanması, sülh proseslərinə dəstək və regional əməkdaşlığın gücləndirilməsi ilə bağlı açıq mesajlar verildi. İki ölkə arasında əməkdaşlığın geniş spektri – təhlükəsizlikdən enerji sahəsinə, regional sabitlikdən iqtisadi inkişaf layihələrinə qədər – qarşıda duran əsas prioritetlər kimi səsləndi.