Prezident İlham Əliyevin Əbu-Dabidə “Zayed İnsan Qardaşlığı Mükafatı” Mərasimində Tarixi Çıxışı
4 fevral 2026-cı il tarixində Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin paytaxtı Əbu-Dabi şəhərində keçirilən “Zayed İnsan Qardaşlığı Mükafatı”nın təqdimolunma mərasimi dünya ictimaiyyətinin diqqətini cəlb edən mühüm beynəlxalq hadisəyə çevrildi. Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev iştirak etdi və sülh, dialoq, qardaşlıq və əməkdaşlıq kimi bəşəri dəyərləri əsas mövqeyinə çevirən geniş və mənəvi-siyasi məzmunlu nitq söylədi.
Tədbir, əvvəlcə BƏƏ-nin dövlət himninin səslənməsi və mükafat haqqında videoçarxın nümayişi ilə başladı. Ardınca müxtəlif ölkələrin rəhbərləri və qonaqların salam videoları nümayiş olundu. Çıxışçılar arasında Müsəlman Ağsaqqalları Şurasının baş katibi Məhəmməd Əbdülsalam, həmçinin müxtəlif dövlət və hökumət nümayəndələrinin mesajları yer aldı.
“Zayed İnsan Qardaşlığı Mükafatı” 2026-cı ildə həm Azərbaycanın, həm də Ermənistanın rəhbər şəxslərinə — İlham Əliyevə və Ermənistan Baş naziri Nikol Paşinyana — sülh prosesi ilə bağlı əhəmiyyətli addımlarına görə təqdim edildi. Bu mükafatın verilməsi, bölgədə uzun illər davam etmiş düşmənçiliyi aradan qaldırmaq istiqamətində atılan addımları beynəlxalq səviyyədə tanıyan mühüm bir jest oldu.
Mükafatın adı BƏƏ-nin banisi, mərhum Şeyx Zayed bin Sultan Al Nahyanın adını daşıyır ki, o, tolerantlıq və qardaşlıq dəyərlərinin simvolu kimi dünya ictimaiyyətində böyük nüfuz qazanmışdır. Prezident çıxışında bu aspekti xüsusi vurğuladı.
Prezident İlham Əliyev çıxışında mükafatın onun üçün böyük şərəf olduğunu və bu nüfuzlu mükafatın yalnız şəxsi bir mükafat olaraq qalmadığını bildirdi — bu, Azərbaycan ölkəsinin dünya miqyasında sülh təşəbbüslərini tanıyan bir dəyərdir.
Prezident nitqində BƏƏ-nin həm tarixi inkişafı, həm də müasir dövrdə tolerantlıq, dinlərarası dialoq və sülhün təşviqində oynadığı rolun əhəmiyyətini yüksək qiymətləndirdi. O qeyd etdi ki, BƏƏ bu sahədə bir modelə çevrilmişdir — bir ölkə olaraq həm dərin ənənələrə, həm də qabaqcıl modernləşməyə əsaslanaraq bu dəyərləri dünyaya nümunə göstərmişdir.
Prezident İlham Əliyev, mərhum Şeyx Zayedin ideallarını və bu idealları davam etdirən BƏƏ Prezidenti Şeyx Məhəmməd bin Zayed Al Nəhyanın səylərini xüsusi olaraq qeyd etdi. Bununla da münasibətlərdə həm tarixi dərinlik, həm də gələcəyə yönəlik perspektiv bir daha vurğulandı.
Prezident İlham Əliyev çıxışında qeyd etdi ki, Azərbaycan və Ermənistan arasında sülhə gedən yol uzun illər davam etmişgüclü çətinliklərə baxmayaraq mümkün olmuşdur. O bildirdi ki, artıq altı aydır iki ölkə arasında sülh rejimi mövcuddur və bu dövr “biz sülhə necə yaşamağı öyrənirik” anlayışını formalaşdırır, çünki sülh yalnız müqavilə imzalamaqla bitmir — sülh gündəlik əməkdaşlıq və qarşılıqlı etimada əsaslanır.
Prezident çıxışında həmçinin vurğuladı ki, sülhə gedən yol siyasi iradə, beynəlxalq dəstək və qarşılıqlı anlaşma ilə mümkün olub. Bu təcrübə yalnız Qafqaz regionu üçün deyil, dünya üzrə münaqişələrin həllinə dair bir nümunə kimi qəbul edilməlidir.
Çıxışının bir hissəsində Əliyev xüsusi vurğuladı ki, sülh danışıqlarının bir hissəsi məhz Əbu-Dabidə başlamış və daha sonra Vaşinqtonda yekunlaşmışdır ki, bu da bu mərasimin simvolik mənasını daha da artırır.
Prezident çıxışında həmçinin qeyd etdi ki, sülhə nail olmaq üçün yalnız dövlət səviyyəsində danışıqlar kifayət deyil, həm də xalqlar arasında qarşılıqlı hörmət, əməkdaşlıq və ümumi rifah üçün çalışmaq vacibdir. Bu baxımdan mükafatın humanitar dəyərlərin dəstəklənməsi və bu idealların dünya ictimaiyyətinə yayılması baxımından böyük önəm kəsb etdiyini dedi.
Əliyevin nitqində bir başqa önəmli məqam da Azərbaycanın regional və beynəlxalq əməkdaşlığa verdiyi dəyər, mədəniyyətlərarası dialoqun inkişaf etdirilməsi, müxtəlif xalqlar arasında qarşılıqlı anlaşmanın gücləndirilməsinin vacibliyi idi.
Mərasim zamanı həmçinin regional və beynəlxalq səviyyədə yüksək səviyyəli şəxslərin təbrik videoları nümayiş olundu. Türkiyə, Qazaxıstan, Pakistan, Qırğızıstan, Livan və digər ölkələrin rəhbərləri sülhə və əməkdaşlığa dair mesajlar verdilər ki, bu da tədbirin əhatə dairəsinin nə qədər geniş olduğunu göstərir.
Xüsusilə Pakistan Baş naziri Məhəmməd Şahbaz Şərif çıxışında Prezident İlham Əliyevi Qafqazda və onun hüdudlarından kənarda sülh və sabitliyin qətiyyətli carçısı kimi tanıdı və bu yanaşmanın regional sabitliyə töhfə verdiyini vurğuladı.
4 fevral 2026-cı il tarixində Əbu-Dabidə keçirilmiş bu tədbir yalnız bir mükafatın təqdim olunması deyil, həm də beynəlxalq sülh, dialoq və qardaşlıq mesajlarının simvolik bəyanı oldu. Prezident İlham Əliyevin çıxışı bu məsələlərin mərkəzində dayanaraq bir daha göstərdi ki, Azərbaycanın rəhbərliyi üçün sülh və əməkdaşlıq yalnız gündəlik siyasətin bir hissəsi deyil, həm də fundamental prioritetdir.
Bu çıxış və mükafat, dünya ictimaiyyətinə göndərilən aydın mesajdır: Münaqişələr həll oluna bilər, qardaşlıq və əməkdaşlıq sülhün bünövrəsini təşkil edir və bu dəyərlər yalnız siyasi sənədlərdə deyil, həm də insanların qəlbində yaşamalıdır.