Azərbaycan xalçaları Türkiyənin Baş nazirinin xanımı Əminə Ərdoğanı valeh edib
Qonağa məlumat verilib ki, xalçaçılıq Azərbaycanın ən qədim el sənətlərindən biridir. Qədim səyyahlar, salnaməçilər ölkəmizdə toxunan xalı-xalçanın yüksək keyfiyyəti, zəngin çeşniləri barədə yazılı məlumatlar verib, Şirvan, Təbriz, Qarabağ, Qazax, Gəncə, Quba xalçalarının Böyük İpək yolu üstündəki bütün ölkələrdə məşhur olduğunu bildiriblər. Azərbaycanın xalı və xalçaları indi də dünyanın bir çox muzeylərinin ən nadir eksponatlarından sayılır. 1996-cı ildən fəaliyyətə başlamış, hazırda 350 nəfərin çalışdığı “Azər-İlmə”nin məhsulları ABŞ, Almaniya, Avstriya, İngiltərə, İtaliya, Yaponiya və Rusiyada keçirilən satış sərgilərində xüsusi mükafatlara və sertifikatlara layiq görülüb.
Müəssisədə toxunmuş “Şeyx Səfi” xalısı qonağın diqqətini daha çox cəlb edib. Bildirilib ki, əsli Londonda saxlanılan və Təbriz xalçaçılıq məktəbinə aid olan 37 kvadratmetrlik “Şeyx Səfi” xalısına 9,25 milyon ilmə vurulub.
Naxışların incəliyi və ilmələrin yüksək sıxlığı, tərtibatın orijinallığı, milli koloriti ilə seçilən xalçaların istehsal prosesi bütün beynəlxalq standartlara cavab verir. Sapları boyamaq üçün ancaq təbii rənglərdən istifadə edilir, eskizlər yalnız milli naxış və çeşnilərdən götürülür. İşlədilən bütün xammal yerli məhsullardır.
Türkiyənin Baş nazirinin xanımı boyama, toxuma prosesini maraqla izləyib, xalçaçı qızlarla səmimi söhbət edib, qalereyanın açıq səma altında nümayiş olunan zəngin eksponatlarına baxıb. Qonaq xalçalarımızın gözəlliyinə valeh olduğunu bir daha vurğulayıb, ölkəmizdə bu qədim el sənətinin belə məhəbbətlə yaşadılmasını yüksək qiymətləndirib.
Xanım Əminə Ərdoğan “Azər-İlmə”nin xatirə kitabına ürək sözlərini yazıb.
Qonaq xatirə şəkli çəkdirib.
Sonra Azərbaycan xalçaçılıq sənətinə dair söhbət çay süfrəsi arxasında davam etdirilib.