Qafqaz Müsəlmanları İdarəsində Qazılar Şurasının iclası keçirilib
Aprelin 17-də Qafqaz Müsəlmanları İdarəsində (QMİ) Qazılar Şurasının iclası keçirilib.
AzərTAc xəbər verir ki, QMİ Qazılar Şurasının üzvləri və İdarənin səlahiyyətli nümayəndələrinin iştirakı ilə keçirilən iclas “Qurani-Kərim”dən ayələrin və Şuranın dünyasını dəyişmiş üzvlərinin ruhuna duaların oxunması ilə başlayıb.
Sonra Şuranın fəaliyyətinə dair təşkilati məsələlərə baxılıb, yeni qazılar və səlahiyyətli nümayəndələr seçilib.
Təşkilati məsələlərə baxıldıqdan sonra məruzə ilə çıxış edən Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin sədri Şeyxülislam Allahşükür Paşazadə Qazılar Şurasının son toplantısından ötən dövrdə görülmüş işlərdən danışıb, Şuranın fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi istiqamətində fikir və tövsiyələrini bildirib.
Azərbaycanın beynəlxalq aləmdə tolerant dövlət kimi tanındığını vurğulayan Şeyxülislam respublikamızın bu baxımdan dünyaya, o cümlədən müsəlman ölkələrinə örnək olduğunu deyib. Allahşükür Paşazadə bildirib ki, Azərbaycanda tolerantlıq mühitinin, din-dövlət münasibətlərinin bünövrəsini Ulu öndər Heydər Əliyev qoyub. Bu ənənə Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir. Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevanın, Fondun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın da təşəbbüsü ilə respublikamızda və ölkəmizdən kənarda bir çox dini abidələrin bərpa edildiyini bildirən Şeyxülislam bunun tolerantlıq mühitinə göstərilən diqqət və qayğının bariz nümunəsi olduğunu deyib.
Allahşükür Paşazadə diqqətə çatdırıb ki, Ulu öndər Heydər Əliyevin uzaqgörən siyasətini Prezident İlham Əliyevin uğurla həyata keçirməsi sayəsində Azərbaycan sürətlə inkişaf edir. Lakin Azərbaycanın bu inkişafını gözü götürməyən bəzi qüvvələr ölkəmizdə əlverişli tolerantlıq mühitini, ictimai-siyasi sabitliyi pozmağa çalışır. Bu qüvvələrlə mübarizə aparmaq üçün biz tez-tez bölgələrdə olur, müxtəlif görüşlər, tədbirlər keçirir, geniş maarifləndirmə işi aparırıq.
Sonra QMİ-nin aparat rəhbəri Simran Həsənov, QMİ-nin nəzarət-təftiş komissiyasının sədri Vəfadar Əliyev, idarənin fətva şöbəsinin müdiri qazı Mirəziz Seyidzadə, Qafqaz Müsəlmanları İdarəsi sədrinin birinci müavini, müfti Salman Musayev, QMİ sədrinin müavini Sabir Həsənli tədbirdə çıxış ediblər. Çıxışlarda Qazılar Şurasının bu ilin yanvarında verilmiş fətvasının dindarlar arasında böyük əks-səda doğurduğu xüsusi vurğulanıb.