Milli hisslərdən sui-istifadə - xalq və dövlət Qarabağ, xəyanətkar dəstə isə çirkin plan arzusunda idi...
Bu cinayətkar şəbəkə hətta ən ülvi milli dəyərlərimizi belə özlərinin xəyanətkar planının tərkib hissəsinə çevirməkdən çəkinməyib. 2020-ci ilin yayında, Azərbaycan vacib bir çağırışın ərəfəsində idi - Tovuzda ağır döyüşlər gedirdi, ermənilər yenidən işğal arzularını dilə gətirirdilər, Ermənistanı dəstəkləyən dövlətlər aktiv şəkildə İrəvanı silahlandırırdılar. Belə ağır gündə dövlət və xalq yumruq kimi birləşərək Azərbaycana qarşı olan bu təhdidlə açıq mübarizəyə hazırlaşırdı. Xalqımız öz dövlətinə dəstək üçün, Qarabağın işğaldan azad edilməsində bir nəfər kimi səfərbər olduğunu göstərmək üçün Prezidentinin əmrinə hazır olduğunu bəyan edirdi. Məhz belə çətin, həlledici anda Ramiz Mehdiyevin xəyanətkar dəstəsi yenidən “iş başında” olub - onlar dövlətə dəstək olan şəxslərin səmimi emosiyalarından öz xəyanətkar planları üçün sui-istifadə etməyə çalışıb. DTX-nın yaydığı məlumatda bildirilir ki, “ Əli Kərimli adıçəkilən şəxslərlə qabaqcadan əldə olunmuş ümumi razılaşmaya uyğun qaydada cinayət əməllərini davam etdirərək, Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində Ermənistanın apardığı təcavüzkar müharibəyə qarşı və orduya dəstək üçün Azərbaycan vətəndaşları 2020-ci ilin iyul ayının 14-dən 15-nə keçən gecə Bakı şəhərində yürüş etdikləri zaman Fuad Qəhrəmanlı və digərlərinə partiyanı təmsil edən şəxslərlə birlikdə kiçik qruplar təşkil etməklə yürüş iştirakçılarına qoşulmaq, daha sonra vətənpərvərlik şüarlarını təxribat xarakterli çağırışlarla əvəz edərək xaotik vəziyyət yaratmaq, bu vəziyyətdən yararlanıb kütləni idarə etməklə, Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin və “Azərbaycan Televiziya və Radio Verilişləri” QSC-nin inzibati binalarını ələ keçirmək, o cümlədən kütləvi informasiya vasitələri ilə hakimiyyətin ələ keçirilməsini bəyan edəcəyi barədə tapşırıqlar verib”. Bəli, Qarabağ acısını, şəhid ağrısını özünün çirkin, ləyaqətsiz planlarının bir hissəsi kimi istifadə etməyə çalışan bu qruplaşma özünü bu qədər alçaltmaqdan belə çəkinməyib...
Qənimət Zayıdov: xəyanətkar planın xaricdəki icraçısı
AXCP sədri Əli Kərimlinin vaxtilə Bakıda “gizli kassası” adlandırılan, sonradan isə xüsusi missiya ilə xaricə göndərilən Qənimət Zayıdov bu xəyanətkar planın mühüm bir hissəsinə çevrilib. Qənimət Zayıdov 2013-cü ilin əvvəlindən etibarən Əli Kərimlinin adından xarici ölkənin xüsusi xidmət orqanlarının nümayəndələri ilə gizli əlaqəyə girərək danışıqlar aparıb, onun Azərbaycan Respublikasında hakimiyyətə gətirilməsində xarici xüsusi xidmət orqanlarının geniş təşkilati və xüsusi imkanlarından istifadə edilməsi üçün müraciət edib, qarşılığında Azərbaycanda xarici dövlətin strateji maraqlarının təmin ediləcəyini konkret detallar sadalamaqla vəd edib, eləcə də tərəflər Əli Kərimli hakimiyyətə gələcəyi təqdirdə Azərbaycan Respublikasının mərhələli qaydada Kollektiv Təhlükəsizlik Müqaviləsi Təşkilatına tam üzv olacağı barədə razılaşıblar.
Qeyd edək ki, Qənimət Zayıdov hələ 90-cı illərin sonunda AXCP-nin “Azərbaycana qarşı xəyanətə ən hazır adamı” kimi xarakterizə olunurdu. Onun vaxtilə başqa bir dövlətin xüsusi xidmət orqanlarına işlədiyini etiraf etməsi heç kimin yaddaşından silinməyib - hətta, həmin dövrdə bununla bağlı mətbuat konfransı keçirən Zayıdov utanmadan “ikili agent” olmağa belə razılaşdığını etiraf etmişdi.
Sirr deyil ki, xaricdəki söyüş müxalifəti də bu şəbəkə tərəfindən təlimatlandırılıb və idarə olunub. Bunların maddi təminatı məsələsi isə çox güman ki, elə Zayıdov vasitəsilə həyata keçirilib. Təsadüfi deyildi ki, söyüş şəbəkəsinin fəaliyyəti məhz Zayıdovun xarici ölkədə yaşamasından sonra daha da aktivləşmişdi. Bu səbəbdən də güman etmək olar ki, onlar Ramiz Mehdiyevin Əli Kərimliyə verdiyi təlimatları məhz Zayıdovun vasitəsilə əldə edirmiş.
Xəyanət cəzasız qalmır - ədalət mühakiməsi qarşısında cavab vermək vaxtıdır...
Artıq Ramiz Mehdiyevin, Əli Kərimlinin, Abbas Abbasovun və şəbəkənin digər üzvlərinin xəyanətkar siması, onların dövlətimizə və xalqımıza, müstəqilliyimizə və konstitusiya quruluşumuza qarşı ardıcıl düşmən fəaliyyəti faktlarla ifşa olunur. Sadalanan cinayət əməllərində iştiraklarına görə, Abbas Abbasov, Əli Kərimli, Fuad Qəhrəmanlı, Məmməd İbrahim və Qənimət Zayıdov Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 278.1 (hakimiyyətin zorla ələ keçirilməsinə, yaxud zorla saxlanılmasına, habelə dövlətin konstitusiya quruluşunun zorla dəyişdirilməsinə yönələn hərəkətlər), Eldar Əmirov 32.5, 278.1 (hakimiyyətin zorla ələ keçirilməsinə, yaxud zorla saxlanılmasına, habelə dövlətin konstitusiya quruluşunun zorla dəyişdirilməsinə yönələn hərəkətlərə kömək etmə), Ramiz Mehdiyev 193-1.3.2 (cinayət yolu ilə əldə edilmiş xeyli miqdarda əmlakı leqallaşdırma), 274 (dövlətə xəyanət) və 278.1-ci maddələri ilə təqsirləndirilən şəxs qismində məsuliyyətə cəlb edilib.
Abbas Abbasov, Fuad Qəhrəmanlı və Qənimət Zayıdov Azərbaycan Respublikası ərazisindən kənarda olduqları və istintaqdan gizləndikləri üçün barələrində axtarış elan edilməklə, məhkəmə tərəfindən qiyabi həbs qətimkan tədbiri seçilib. Bu fakt Azərbaycan dövlətinin gücünün növbəti nümayişidir. Dövlətin özünün təhlükəsizliyini təmin etmək qüdrəti bütün düşmənlərin planlarının öhdəsindən gəlmək iqtidarındadır.