Braziliyada Azərbaycanla bağlı xüsusi reportaj yayımlanıb
COP29 ərəfəsində Azərbaycana səfər etmiş Braziliyanın məşhur “O Globo” xəbər agentliyinin müxbirlərinin ölkəmizə həsr olunmuş 2 hissədən ibarət xüsusi reportajı 16 və 23 may tarixlərində geniş yerli auditoriya üçün ən nüfuzlu səyahət verilişi olan “Globo Repórter”in növbəti seriyası kimi yayımlanıb.
Bu barədə AZƏRTAC-a Azərbaycanın Braziliyadakı səfirliyindən məlumat verilib.
Reportaj iki verilişdə yayımlanıb. Bu iki proqramda “TV Globo”nun Londondakı müxbiri, Murilo Salviano özünün qeyd etdiyi kimi “Kökü odda olan, Avropa ilə Asiyanı birləşdirən, sərvət və sirlərlə dolu bir diyar - Azərbaycan”ın paytaxtı Bakı, habelə Şəki, Gəncə, Basqal kimi bölgələrimizə səyahət edib və xalqımızın adət-ənənələrini, mədəniyyətini, müasirliyini, tolerantlığını, inkişafını və zəngin ləzzətlərini ortaya qoyub.
Xüsusi reportajda müxbir UNESCO-nun Ümumdünya İrs Siyahısına daxil edilmiş İçəri Şəhər, həmçinin Qobustan və Şahdağ milli parkları, Şəki Xan Sarayı, o cümlədən palçıq vulkanı, muğam sənəti, baramaçılıq və ipəyin əldə edilməsi, kəlağayı hazırlanması və milli mətbəximizin ləziz təamları barədə tamaşaçılara ətraflı məlumat verib.
Veriliş Braziliya ictimaiyyətində geniş marağa səbəb olub, reportaj bir sıra xəbər saytlarında və sosial şəbəkələrdə yayılıb. 50 yaşı olan veriliş Braziliyada ən çox izlənilən proqramlardandır. Həftə sonunda efirə verilən veriliş minlərlə ailəni ekran başına yığır, braziliyalıları səyahət etməyə sövq edir.