Sosial şəbəkələrdə yaranan problem nə ilə bağlıdır? - Mütəxəssis açıqladı
Bildiyimiz kimi “WhatsApp”, “Instagram” və “Facebook” platformalarında texniki nasazlıq yaranıb. Qeyd olunan problemlər Azərbaycanda da müşahidə olunub.
Məsələ ilə bağlı açıqlama verən informasiya təhlükəsizliyi üzrə mütəxəssis Fərhad Mirəliyev bildirib ki, sosial şəbəkələrin aid olduğu İT infrakstrukturu ilə bağlı belə halların mövcud olması normal haldır. "Təcrübələrdən görürük ki, zəmanət verən işlək bir sistem yoxdur. Hətta dünyanın texnoloji nəhəng şirkətləri belə təqdim etdiyi xidmətlərin mütəmadi işlək olmasına zəmanət vermir. Bu da İT texnolgiyaları üçün normal bir hal sayılır. İT dataları dünyanın müxtəlif ölkələri üzrə ayrı- ayrı sistemdə paylanılır ki, hər hansı neqativ hallar baş verəndə bütün istifadəçilər mənfi təsirə məruz qalmasınlar. Eyni zamanda, kontentin özünün də çatdırılma servirləri olur".
İqtisadi tərəflərə gəldikdə isə F.Mirəliyev bildirib ki, belə məsələlərin iqtisadi tərəfdən ortaya çıxardığı problemlərlə bağlı bir açıqlama yoxdur. "Nəzərə alsaq ki, biznes sahəsində həm satış, həm də danışıqlar üçün sosial şəbəkələr çox istifadə olunduğundan bu servislərdə çökmə olduqda həmin sahələrdə də komunikasıya yolları qapanmış olur. Bu da iqtisadi cəhətdən müəyyən problemlərə gətirib çıxardır".