Avropa İttifaqının "Şərq tərəfdaşlığı" Sammiti keçirilib
AzərTAc-ın xüsusi müxbiri xəbər verir ki, dünən Praqada Avropa İttifaqının “Şərq tərəfdaşlığı” Sammiti keçirilib. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Sammitdə iştirak edib.
Avropa İttifaqı ölkələrinin, eləcə də “Şərq tərəfdaşlığı” təşəbbüsünün üzvü olan ölkələrin dövlət və hökumət başçılarının iştirak etdiyi Sammiti giriş sözü ilə hazırda Avropa İttifaqına sədrlik edən çexiyanın Baş naziri Mirek Topolanek açaraq qonaqları salamlayıb, “Şərq tərəfdaşlığı” proqramının əhəmiyyətini xüsusi vurğulayıb. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Sammitdə çıxış edib.
“Şərq tərəfdaşlığı” Sammitinin əhəmiyyətini qeyd edən dövlətimizin başçısı bu proqramın Azərbaycanın Avropa İttifaqı ilə əlaqələrinin daha da yaxınlaşmasına və genişlənməsinə təkan verəcəyini deyib.
ölkəmizin siyasi, iqtisadi və digər sahələrdə inkişafını, aparılan demokratik islahatları qeyd edən dövlətimizin başçısı deyib ki, bu islahatlar Azərbaycanın Avropa ailəsinə daha da yaxınlaşmasına kömək edəcək. Azərbaycanın Avropa üçün çox önəmli tərəfdaş olduğunu bildirən Prezident İlham Əliyev ölkəmizin Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təminatında mühüm rol oynadığını diqqətə çatdırıb. Dövlətimizin başçısı deyib ki, bu sahədə əməkdaşlığımız yüksək səviyyədədir, Azərbaycan Avropa İttifaqı ilə qeyri-enerji sahələrində əlaqələrinin daha da genişləndirilməsində maraqlıdır. Prezident İlham Əliyev Ermənistanın Azərbaycana davam edən təcavüzü barədə də məlumat verib.
Sammitdə Avropa İttifaqının “Şərq tərəfdaşlığı” Proqramı qəbul edilib. Sammitin iştirakçıları rəsmi foto çəkdiriblər.
Həmin gün sammit iştirakçılarının şərəfinə şam yeməyi verilib.