Yeni tədris ilində şimal-qərb bölgəsində 80 mindən çox şagird təhsil alacaq
2025–2026-cı il tədris ilində Şəki-Zaqatala Regional Təhsil İdarəsinin tabeliyində fəaliyyət göstərən ümumi təhsil müəssisələrində, ümumilikdə, 80 min 677 şagird təhsil alacaq. O cümlədən, I sinifdə 6 min 714, IX sinifdə 7 min 996, XI sinifdə isə 6 min 156 şagirdin təhsil alması gözlənilir.
Bu barədə AZƏRTAC-ın bölgə müxbirinə Regional Təhsil İdarəsinin məsul əməkdaşı Mahal Məmmədov məlumat verib.
Qurumun əməkdaşı bildirib ki, eyni zamanda, şimal-qərb bölgəsində fəaliyyət göstərən məktəbəqədər təhsil müəssisələrinə 7 min 220 uşaq, ümumi təhsil müəssisələrinin məktəbəhazırlıq qruplarına isə 5 min 205-ə yaxın beşyaşlı uşaq cəlb olunacaq.
2024-2025-ci tədris ilində idarənin tabeliyindəki ümumi təhsil müəssisələrində 9 min 379 müəllim, məktəbəqədər təhsil müəssisələrində isə 1395 tərbiyəçi-müəllim çalışacaq.
Qeyd edək ki, hazırda Şəki-Zaqatala Regional Təhsil İdarəsinin tabeliyində 352 ümumi, 204 məktəbəqədər və 12 məktəbdənkənar olmaqla, ümumilikdə, 568 təhsil müəssisəsi fəaliyyət göstərir.