Nadir şah Əfşara həsr olunan daha bir kitab işıq üzü görüb
Dünən Beynəlxalq Mətbuat Mərkəzində hüquq elmləri üzrə fəlsəfə doktoru, Milli Məclisin sabiq deputatı Cahangir Hüseynovun Nadir Şah Əfşarın 325 illiyinə həsr etdiyi “Azərbaycan Nadir Əfşar dövləti” elmi-publisistik kitabının təqdimat mərasimi keçirilib. Kitabda Şərqin sonuncu fatehi Nadir şah Əfşarın həyatı, Azərbaycanın və İranın böyük bir hissəsini işğal edən osmanlılara və əfqanlara qarşı apardığı müharibələri, nəhayət, şahlıq taxtına oturması kimi əməli fəaliyyətinin bir sıra məqamları çoxsaylı tarixi faktlar əsasında araşdırılaraq oxuculara çatdırılıb.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycan Atatürk Mərkəzinin müdiri, millət vəkili Nizami Cəfərov “Nadir şah xalqın içindən çıxmış, qorxmaz bir sərkərdə, dövlət qurucusudur. Nadir şah sonuncu fatehdir ki, Şah İsmayıl Xətaidən sonra Azərbaycan dövlətini vahid şəkildə birləşdirməyə nail olub. Təsadüfi deyil ki, Nadir şahın ölümündən sonra Azərbaycan xanlıqlara parçalandı. Ümumiyyətlə, hesab edirəm ki, müəllif uzun illər apardığı tədqiqatların nəticəsində mükəmməl bir əsər ortaya qoyub”, - deyib.
Kitabın müəllifi Cahangir Hüseynov isə kitabı yazmaq üçün müxtəlif ölkələrin muzeylərində, kitabxanalarında olduğunu, Nadir şah haqqında məlumatları araşdırdığını vurğulayıb: “4 il Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında işləməklə tarixi ədəbiyyatla yaxından təmasda oldum. Nadir şah barəsində internetdə və müxtəlif ölkələrdə nə qədər əlyazmalar varsa, hamısını toplamaq qərarına gəldim, uzun müddət araşdırma apardım. Türklərin 4 min illik tarixini araşdırdım və şahidi oldum ki, bizim zəngin tariximiz var. Gördüm ki, biz 22 imperiya, 49 dövlət yaratmış və ən qədim dövlətçilik ənənələri olan xalqıq”.
Digər çıxışçılar da kitabın Azərbaycan tarixçiliyindəki yerindən və önəmindən bəhs ediblər. Sonra Məşhəd şəhərində yerləşən Nadir Şah Muzeyi ilə bağlı videoçarx nümayiş etdirilib.