Ana səhifə / Din / Aqil Şirinov: "Din və Elm bir-biri ilə əlaqəli olmalıdır"
Aqil Şirinov: "Din və Elm bir-biri ilə əlaqəli olmalıdır"
24.09.2024 [13:04]
Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsi (DQİDK) və tabeliyindəki Mənəvi Dəyərlərin Təbliği Fondunun birgə təşkilatçılığı ilə Şuşa şəhərində “İdeoloji mübarizədə din amili: mediadan gözləntilər” mövzusunda seminarın ikinci günü davam edir.
Seminarda ilk çıxışı Azərbaycan İlahiyyat İnstitunun rektoru Aqil Şirinov edib. A. Şirinov çıxışında online radikal mövzusuna toxunub. Bu mövzuda heç bir dövlətin sığortalanmadığını qeyd edən A. Şirinov dini radikallıqla  məşğul olan  internet kanallarının kifayət qədər artdığını bildirib: "İran mediasından bizə radikal addımlar atılır. Bundan əlavə həm də ölkə xaricindən bir çox dinə əks qruplaşmalar fəaliyyət göstərir. Mediamızda bu qruplaşmalar haqqında kifayət qədər məlumat yoxdur. Bu da medianın bir səlahiyətidir. Doğrudur, mediamız günü gündən inkşaf edir, lakin dini jurnalistikada müəyyən problemlər hələ də həll olunmayıb".
Seminar çərçivəsində peşəkar media mütəxəssisləri və müvafiq dövlət qurumlarının nümayəndələrinin çıxışları dinləniləcək, interaktiv müzakirələr aparılacaq, habelə işğaldan azad olunmuş ərazilərə mediaturlar təşkil ediləcək.
Qeyd edək ki, iki günlük seminara 30-dan çox media nümayəndəsi qatılıb.