Xaricdə yaşayan azərbaycanlıların Avropanın media orqanlarına çıxış imkanları müzakirə olunub
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi xaricdə yaşayan azərbaycanlıların Koordinasiya Şuralarının əlaqələndiricilərinin və bir sıra diaspor təşkilatları rəhbərlərinin iştirakı ilə “Avropanın media orqanlarında və beynəlxalq təşkilatlarda iş” mövzusunda videokonfrans təşkil edib.
Bu barədə AZƏRTAC-a Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsindən məlumat verilib. Bildirilib ki, komitə sədri Fuad Muradov dövlətimizin diaspor siyasətindən, xaricdə yaşayan azərbaycanlıların təşkilatlanmasının vacibliyindən danışıb, diasporumuzun fəaliyyətinin daim Azərbaycan dövlətinin diqqət mərkəzində olduğunu vurğulayıb.
O, son dövrlərdə Ermənistanın təcavüzkar siyasətini daha da genişləndirməsi, işğal etdikləri Azərbaycan torpaqlarında qanunsuz məskunlaşdırma aparmaları, yeni müharibəyə hazırlaşmaları barədə məlumat verib.
Komitə sədri Prezident İlham Əliyevin “Onlar üçün Tovuz hadisələri növbəti dərs oldu” fikrini xatırladıb və Tovuzda baş verən təxribatla bağlı beynəlxalq ictimaiyyətin məlumatlandırılmasında xaricdə yaşayan azərbaycanlıların yüksək fəallıq göstərdiyini bir daha yada salıb.
Videokonfransda Ermənistanın təcavüzkar siyasəti ilə bağlı dünya ictimaiyyətinə daha müfəssəl informasiyaların çatdırılması üçün bütün xarici platformalarda, o cümlədən KİV-lərdə, sosial mediada fəaliyyətin genişləndirilməsi, təbliğatın müasir metodlarından istifadə olunması, beynəlxalq təşkilatlarla işin daha peşəkar səviyyədə qurulması yönündə müzakirə aparılıb və təkliflər verilib.
Konfrans iştirakçıları yaşadıqları ölkələrdə azərbaycanlılara məxsus media orqanlarının yaradılması üzərində də düşündüklərini qeyd edib, bunun üçün mövcud potensialdan düzgün istifadə olunmasının vacibliyindən danışıblar. Videokonfransda 17 ölkədən diaspor nümayəndələri iştirak edib.