Son beş ildə məlumat mərkəzlərindən elektrik enerjisi istehlakı ildə 12 faiz artıb
Ötən beş il ərzində məlumat mərkəzlərindən elektrik enerjisi istehlakı illik 12 faiz artım nümayiş etdirib.
AZƏRTAC xəbər verir ki, bu barədə Beynəlxalq Enerji Agentliyinin (IEA) hesabatında deyilir.
Qeyd olunur ki, məlumat mərkəzləri qlobal səviyyədə enerji sistemində nisbətən yeni iştirakçılardır. Hazırda məlumat mərkəzlərindən elektrik enerjisi istehlakı təxminən 415 teravat/saatdır və ya 2024-cü ildə qlobal elektrik enerjisi istehlakının təxminən 1,5 faizini təşkil edib.
Bildirilir ki, süni intellektin istifadəsinin artımı yüksək performanslı sürətləndirilmiş serverlərin yerləşdirilməsi prosesini sürətləndirir və bu da məlumat mərkəzlərində daha çox enerji sıxlığına gətirib çıxarır. Həm bu gün, həm də gələcəkdə məlumat mərkəzlərinin elektrik enerjisi istehlakı ilə bağlı qeyri-müəyyənlik mövcuddur. Gələcək elektrik enerjisi tələbatı ilə bağlı qeyri-müəyyənlik alternativ yolları araşdırmaq və enerji sektoru qərarlarının qəbul edilməsi üçün müvafiq vaxt qrafikləri barədə perspektivlər təqdim etmək üçün ssenari əsaslı yanaşma tələb edir. Texnologiya sektoru sürətlə inkişaf etsə də və məlumat mərkəzləri iki-üç il ərzində fəaliyyətə başlasa da, daha geniş enerji sistemi infrastrukturun planlaşdırılması və qurulması üçün uzun müddət tələb edir ki, bu da çox vaxt geniş planlaşdırma, uzun tikinti müddəti və yüksək ilkin investisiya tələb edir.
Məlumat mərkəzləri üçün qlobal elektrik istehlakının 2030-cu ilə qədər ikiqat artaraq təxminən 945 teravat/saata çatacağı proqnozlaşdırılır. Bu da 2030-cu ildə ümumi qlobal elektrik istehlakının 3 faizini təşkil edəcək. 2024-cü ildən 2030-cu ilədək məlumat mərkəzlərinin elektrik istehlakı ildə təxminən 15 faiz artacaq.
Bundan başqa, süni intellekt tətbiqi ilə idarə olunan sürətləndirilmiş serverlərdə elektrik enerjisi istehlakının hər il 30 faiz artacağı proqnozlaşdırılır. Ənənəvi serverlərdə isə elektrik enerjisi istehlakının artımı ildə 9 faiz səviyyəsində olacaq. Sürətləndirilmiş serverlər qlobal məlumat mərkəzlərində elektrik enerjisi istehlakının xalis artımının demək olar ki, yarısını, ənənəvi serverlər isə yalnız 20 faizini təşkil edir.