Azərbaycanın dövlətçilik tarixində elə günlər var ki, onlar nə yalnız bir dövrün hadisəsi, nə də yalnız bir nəslin yaddaşıdır — onlar milli qürur rəmzinə çevrilərək əsrlər boyu xalqın yaddaşında yaşayır. 2020-ci ildə Azərbaycan Ordusunun qazandığı Böyük Zəfər, Prezident İlham Əliyevin siyasi iradəsi və xalqın sarsılmaz birliyi sayəsində ərsəyə gələn bu möhtəşəm nəticə məhz belə tarixi hadisələrdən biridir.
Bu Qələbənin ən təsirli anlarından biri isə işğaldan azad edilən torpaqlarımızda üçrəngli, ay-ulduzlu dövlət bayrağımızın ucaldılması oldu. Hər bir yüksələn bayraq dövlətimizin gücünün, xalqımızın iradəsinin və Ali Baş Komandanın qətiyyətinin simvoluna çevrildi. Ən çətin keçidlərdən sonra, illərlə həsrət çəkilən torpaqlarda Azərbaycan bayrağının dalğalanması bütöv bir xalqın qürur mənbəyi, gələcək nəsillər üçün də böyük fəxarət nümunəsi oldu.
Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən siyasət nəticəsində Zəfər təkcə hərbi uğur kimi deyil, həm də dövlətçilik ideologiyasının, milli həmrəyliyin və modern idarəçiliyin parlaq təzahürü kimi formalaşdı. Dövlət başçısının dünya siyasətində nümayiş etdirdiyi qətiyyət, diplomatik çeviklik və prinsipial mövqe informasiya müstəvisində də Azərbaycanın haqq işini qətiyyətlə müdafiə etdi. Bu, Qələbənin həm döyüş meydanında, həm diplomatik masada əldə edilməsinin əsas faktorlarından biri oldu.
Zəfərin əbədiləşdirilməsi məqsədilə Prezident İlham Əliyevin Sərəncamı ilə təsis edilən 8 Noyabr — Zəfər Günü isə xalqımızın milli qürur tarixinin ən parlaq səhifələrindən birinə çevrildi. Bu gün yalnız şanlı Qələbənin xatırlanması deyil, həm də Azərbaycanın milli birliyinin, güclü ordusunun və yenilməz ruhunun rəmzidir. Zəfər Günü hər il ölkəmizdə böyük ehtiramla qeyd olunur, şəhidlərimizin müqəddəs xatirəsi anılır, mübariz əsgərlərimizin qəhrəmanlığı qürurla xatırlanır.
İşğaldan azad edilən şəhər və kəndlərdə dalğalanan üçrəngli bayrağımız bu gün də Azərbaycan dövlətinin qətiyyətini əks etdirir. Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda aparılan genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işləri, Böyük Qayıdış proqramı və yeni regional reallığın formalaşdırılması bu Zəfərin davamlılığını təmin edir. Hər bir tikinti, hər bir infrastruktur layihəsi, hər bir qayıdan ailə Qələbənin həyatda təcəssümüdür.
Üçrəngli bayrağımızın azad edilmiş torpaqlarda dalğalanması, Zəfər Gününün təsis edilməsi və bu nailiyyətləri şərtləndirən güclü liderlik faktoru Azərbaycanın dövlətçilik tarixində yeni mərhələ açdı. Bu gün ölkəmiz daha güclü, daha nüfuzlu və daha özünəinamlı şəkildə inkişaf edir. Prezident İlham Əliyevin siyasi iradəsi, milli birlik və xalqımızın qürur ruhu Azərbaycanın gələcəyini daha da parlaq və etibarlı edir.