Güclü dövlət, davamlı inkişaf və tarixi Zəfər yolu!
23.12.2025 [15:31]
Müasir Azərbaycan dövlətinin inkişaf tarixində Prezident cənab İlham Əliyevin fəaliyyəti mühüm və silinməz yer tutur. 2003-cü ildən etibarən ölkəyə rəhbərlik edən cənab İlham Əliyev ulu öndər Heydər Əliyevin siyasi kursunu uğurla davam etdirərək Azərbaycanı regionun ən güclü və nüfuzlu dövlətlərindən birinə çevirmişdir.
Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycanda siyasi sabitlik möhkəmləndirilmiş, dövlət idarəçiliyi təkmilləşdirilmiş, iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi istiqamətində ardıcıl və məqsədyönlü islahatlar həyata keçirilmişdir. Neft və qaz gəlirlərinin səmərəli idarə olunması, qeyri-neft sektorunun inkişafı, kənd təsərrüfatı, sənaye və sahibkarlığın dəstəklənməsi ölkənin iqtisadi dayanıqlığını təmin etmişdir. Cənab Prezidentin fəaliyyətində sosial siyasət xüsusi yer tutur. Əhalinin rifah halının yüksəldilməsi, əməkhaqlarının, pensiya və sosial müavinətlərin artırılması, yeni iş yerlərinin yaradılması dövlət siyasətinin əsas prioritetlərindəndir. Təhsil, səhiyyə və sosial infrastruktur sahələrində həyata keçirilən genişmiqyaslı layihələr insan kapitalının inkişafına mühüm töhfə vermişdir.
Prezident İlham Əliyevin xarici siyasəti milli maraqlara əsaslanan, müstəqil və balanslaşdırılmış xətt üzərində qurulmuşdur. Azərbaycan beynəlxalq arenada etibarlı tərəfdaş kimi tanınmış, bir çox nüfuzlu beynəlxalq təşkilatlarla əməkdaşlığını gücləndirmişdir. Enerji diplomatiyası, Bakı–Tbilisi–Ceyhan, Cənub Qaz Dəhlizi kimi strateji layihələr ölkəmizin qlobal əhəmiyyətini daha da artırmışdır.
Cənab İlham Əliyevin Prezident kimi fəaliyyətinin zirvəsi Azərbaycan tarixinin ən şanlı səhifəsi olan 44 günlük Vətən müharibəsində qazanılmış möhtəşəm Qələbədir. Ali Baş Komandan İlham Əliyevin qətiyyətli siyasi iradəsi, güclü ordunun yaradılması və xalq-dövlət birliyi nəticəsində Azərbaycan öz ərazi bütövlüyünü təmin etmişdir. İşğaldan azad edilmiş torpaqlarda genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işlərinin aparılması Prezidentin uzaqgörən strategiyasının bariz nümunəsidir.
Bu gün Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda “ağıllı şəhər” və “ağıllı kənd” konsepsiyalarının tətbiqi, infrastrukturun yenidən qurulması, məcburi köçkünlərin doğma yurdlarına qayıdışı Prezident İlham Əliyevin xalq qarşısında verdiyi sözlərin əməldə təsdiqidir.
Nəticə etibarilə, Prezident cənab İlham Əliyevin fəaliyyəti müasir Azərbaycanın inkişaf, güc və qələbə salnaməsidir. Onun rəhbərliyi altında Azərbaycan gələcəyə inamla addımlayan, müstəqil, güclü və qalib dövlətdir.