YAP Tərtər rayon təşkilatının məsləhətçisi
Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi dövrü Azərbaycan tarixində davamlı inkişaf, güclü dövlətçilik və milli maraqlara əsaslanan siyasət mərhələsi kimi xarakterizə olunur. Onun fəaliyyəti ölkənin siyasi, iqtisadi, sosial, hərbi və beynəlxalq sahələrdə möhkəmlənməsinə yönəlmiş kompleks və ardıcıl strategiya üzərində qurulmuşdur. Müasir çağırışlara uyğun idarəetmə modeli Azərbaycanın regionda və dünyada nüfuzunu əhəmiyyətli dərəcədə artırmışdır.
Fəaliyyət istiqamətlərindən biri iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi olmuşdur. Neft gəlirlərindən səmərəli istifadə edilərək qeyri-neft sektorunun inkişafı prioritetə çevrilmişdir. Sənaye parklarının yaradılması, kənd təsərrüfatının modernləşdirilməsi və sahibkarlığın dəstəklənməsi iqtisadi artımın davamlılığını təmin etmişdir. İnfrastruktur layihələri, yolların, körpülərin, limanların və dəmir yollarının tikintisi ölkənin tranzit imkanlarını xeyli genişləndirmişdir.
Həyata keçirdiyi sosial siyasət insan amilini mərkəzə qoymuşdur. Pensiya və maaşların artırılması, sosial müavinətlərin genişləndirilməsi əhalinin rifah səviyyəsinin yüksəlməsinə səbəb olmuşdur. Təhsil və səhiyyə sahələrində aparılan islahatlar nəticəsində yeni məktəblər, xəstəxanalar və tibb mərkəzləri istifadəyə verilmişdir. Şəhid ailələri və müharibə veteranlarının sosial müdafiəsi dövlət siyasətinin əsas prioritetlərindən biri olmuşdur.
Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkədə siyasi sabitlik və ictimai təhlükəsizlik qorunmuşdur. Dövlət idarəçiliyində çeviklik, şəffaflıq və məsuliyyət prinsipləri gücləndirilmişdir. Elektron hökumət layihələri və institusional islahatlar vətəndaş–dövlət münasibətlərini daha səmərəli etmişdir. Sabit daxili mühit iqtisadi inkişaf və xarici investisiyalar üçün əlverişli zəmin yaratmışdır.
Xarici siyasəti balanslı və milli maraqlara əsaslanan yanaşma üzərində qurulmuşdur. Azərbaycan beynəlxalq təşkilatlarda fəal iştirak etmiş, etibarlı tərəfdaş kimi tanınmışdır. Enerji təhlükəsizliyi sahəsində həyata keçirilən beynəlxalq layihələr ölkənin strateji əhəmiyyətini artırmışdır. Regional əməkdaşlıq təşəbbüsləri sülh və sabitliyə xidmət etmişdir.
Prezident cənab İlham Əliyevin fəaliyyətində ordu quruculuğu xüsusi yer tutur. Silahlı Qüvvələrin modernləşdirilməsi, hərbi texnikanın yenilənməsi və peşəkar kadr hazırlığı milli təhlükəsizliyi möhkəmləndirmişdir. Bu siyasətin nəticəsi olaraq Azərbaycan öz ərazi bütövlüyünü təmin etmiş və suverenliyini bərpa etmişdir. Dövlətin hərbi gücü siyasi iradə ilə birləşərək tarixi nəticələr ortaya qoymuşdur.
İşğaldan azad olunmuş ərazilərin bərpası Prezident İlham Əliyevin fəaliyyətinin strateji istiqamətlərindən biridir. Bu bölgələrdə “ağıllı şəhər” və “ağıllı kənd” konsepsiyalarının tətbiqi gələcəyə yönəlmiş inkişaf modelini formalaşdırmışdır. İnfrastrukturun yenidən qurulması, məcburi köçkünlərin mərhələli şəkildə geri qayıdışı sosial ədalətin bərpasını təmin etmişdir. Qarabağ regionu ölkənin iqtisadi və mədəni həyatına yenidən inteqrasiya olunur.
Prezident İlham Əliyevin fəaliyyəti müasir, güclü və suveren Azərbaycanın formalaşmasına xidmət edən çoxşaxəli və strateji idarəetmə modelidir. Onun rəhbərliyi ilə həyata keçirilən islahatlar ölkənin uzunmüddətli inkişafını təmin etmiş, milli maraqların qorunmasını əsas prinsipə çevirmişdir. Azərbaycan bu siyasət nəticəsində regionun aparıcı dövlətlərindən biri kimi mövqeyini möhkəmləndirmişdir.