Azərbaycanın müasir tarixi yeni bir dövrə qədəm qoyub
İşğaldan azad edilmiş ərazilərin bərpası və əhalinin doğma yurdlarına mərhələli şəkildə qayıdışı, həm tarixi ədalətin təmin olunması, həm də dövlətimizin davamlı inkişafı baxımından böyük əhəmiyyət kəsb edir. Bu strateji vəzifənin hüquqi və institusional təməli Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramıdır. Proqram Azərbaycan dövlətinin postmünaqişə dövründə qarşısında duran əsas vəzifələri sistemli şəkildə müəyyən edir və azad edilmiş torpaqların sürətli, təhlükəsiz və dayanıqlı inkişafına zəmin yaradır.
Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə hazırlanmış bu proqram yalnız ərazilərin fiziki bərpasını nəzərdə tutmur, həm də sosial, iqtisadi və mədəni yenidənqurma layihələrinin tam spektrini əhatə edir. Məqsəd, təkcə keçmiş məcburi köçkünlərin doğma yurdlarına qayıdışını təmin etmək deyil, həm də azad edilmiş əraziləri müasir, təhlükəsiz və dayanıqlı yaşayış məkanına çevirməkdir. Bu yanaşma Azərbaycanın gələcək inkişaf strategiyasının əsas sütunlarından biridir.
Azad edilmiş torpaqlarda müasir infrastrukturun yaradılması proqramın prioritet istiqamətlərindən biridir. Bu, avtomobil və dəmir yollarının, hava limanlarının, enerji sistemlərinin, su və kanalizasiya xətlərinin yenilənməsini əhatə edir. Eyni zamanda “Ağıllı şəhər” və “Ağıllı kənd” konsepsiyaları tətbiq olunaraq, rəqəmsal idarəetmə sistemləri yaradılır və sakinlər üçün rahat, təhlükəsiz yaşayış şəraiti təmin edilir.
Böyük Qayıdış proqramı çərçivəsində şəhər və kəndlər müasir şəhərsalma standartları əsasında bərpa edilir. Fərdi evlər, çoxmənzilli binalar, ictimai mərkəzlər, parklar və istirahət obyektləri tikilir. Bu yanaşma əhalinin yaşamaq üçün həm təhlükəsiz, həm də müasir şəraitlə təmin olunmasını hədəfləyir.
Proqramın sosial istiqaməti məktəblər, uşaq bağçaları, xəstəxanalar, mədəniyyət və idman obyektlərinin tikintisini əhatə edir. Hədəf əhalinin təhsil, səhiyyə və mədəni xidmətlərdən tam və rahat istifadə etməsini təmin etməkdir. Eyni zamanda, azad edilmiş ərazilərdə iqtisadi canlanma proqramın əsas prioritetlərindən biridir. Kənd təsərrüfatının, sənaye zonalarının və iqtisadi parkların inkişafı, kiçik və orta sahibkarlığın təşviqi, yeni iş yerlərinin yaradılması və yerli iqtisadiyyatın gücləndirilməsi bu istiqamətin hədəfləridir.
Proqram ekoloji aspektləri də nəzərə alır. Mina və partlamamış sursatlardan təmizləmə, ətraf mühitin bərpası və yaşıllaşdırma işləri, bərpa olunan enerji mənbələrinin tətbiqi ilə ərazilərin uzunmüddətli dayanıqlığı təmin edilir.
Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı təkcə infrastruktur layihəsi deyil, həm də tarixi ədalətin bərpası, milli həmrəyliyin möhkəmləndirilməsi və sosial ədalətin təmin edilməsi kimi mühüm funksiyaları yerinə yetirir. Proqram Azərbaycan dövlətinin gücünü, vətəndaşına olan məsuliyyətini və ərazilərinə sahib çıxmaq iradəsini nümayiş etdirir.
Uğurla həyata keçirilən Böyük Qayıdış layihəsi Azərbaycanı ərazi bütövlüyünü qoruyan və regionda dayanıqlı inkişafı təmin edən dövlət kimi möhkəmləndirir. Eyni zamanda bu proqram vətəndaşlara ümid, sabitlik və gələcək üçün etibarlı həyat mühiti təqdim edir.