/ / “Konstitusiya və Suverenlik İli” çərçivəsində amnistiya təşəbbüsü: müasir Azərbaycan dövlətçiliyinin humanist siması
“Konstitusiya və Suverenlik İli” çərçivəsində amnistiya təşəbbüsü: müasir Azərbaycan dövlətçiliyinin humanist siması
Prezident İlham Əliyevin “Konstitusiya və Suverenlik İli” münasibətilə amnistiyanın elan edilməsi təşəbbüsü müasir Azərbaycan dövlətinin hüquqi, siyasi və mənəvi inkişaf xəttinin parlaq ifadəsidir. Bu təşəbbüs ölkəmizin əsas qanunu olan Konstitusiyanın aliliyinə, dövlət suverenliyinin möhkəmləndirilməsinə və insan hüquqlarının etibarlı təmininə verilən yüksək dəyərin real təzahürüdür. Amnistiya aktı Azərbaycan dövlətçiliyinin humanist mahiyyətini bir daha nümayiş etdirir. Bu qərar hüququn aliliyini mərhəmət prinsipi ilə uzlaşdıran balanslı dövlət idarəçiliyinin göstəricisidir.
“Konstitusiya və Suverenlik İli” Azərbaycan xalqının müstəqil dövlət quruculuğu yolunda keçdiyi şərəfli tarixin ümumiləşdirilmiş ifadəsidir. Konstitusiya ölkənin hüquqi əsaslarını formalaşdırmaqla yanaşı, vətəndaşların hüquq və azadlıqlarının təminatçısı kimi çıxış edir. Suverenlik isə milli iradənin tam ifadəsi, dövlətin daxili və xarici siyasətini müstəqil şəkildə müəyyən etmək gücüdür. Məhz bu ali dəyərlərin fonunda amnistiya təşəbbüsünün irəli sürülməsi dərin siyasi və mənəvi məna kəsb edir. Bu addım Konstitusiyanın yalnız hüquqi sənəd deyil, eyni zamanda humanist ideologiyanın daşıyıcısı olduğunu təsdiqləyir.
Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkədə həyata keçirilən hüquqi islahatlar ardıcıl və sistemli xarakter daşıyır. Amnistiya təşəbbüsü bu islahatların mühüm tərkib hissəsi kimi çıxış edir. Dövlət cəza siyasətində yalnız məhdudlaşdırma deyil, islah və sosial adaptasiya məqsədini əsas götürür. Bu yanaşma müasir hüquqi dövlət modelinin əsas tələblərinə tam cavab verir. Amnistiya fərdi yanaşma prinsipini ön plana çəkərək ədalətin daha çevik və humanist şəkildə tətbiqinə imkan yaradır.
Amnistiya təşəbbüsünün sosial əhəmiyyəti xüsusi qeyd olunmalıdır. Bu qərar minlərlə insanın taleyində yeni bir mərhələnin başlanğıcı deməkdir. Ailələrin yenidən birləşməsi, sosial münasibətlərin bərpası və ictimai harmoniyanın güclənməsi bu təşəbbüsün mühüm nəticələrindəndir. Dövlət bu addımla sosial məsuliyyətini bir daha nümayiş etdirir. Amnistiya həm də cəmiyyətin mənəvi sağlamlığının qorunmasına xidmət edir.
Humanizm Prezident İlham Əliyevin dövlət siyasətinin əsas prioritetlərindən biridir. Dövlət başçısı dəfələrlə bəyan edib ki, insan amili bütün qərarların mərkəzində dayanmalıdır. Amnistiya təşəbbüsü bu prinsipin praktik təzahürüdür. Bu qərar səhv etmiş, lakin islah olunmaq və cəmiyyətə faydalı olmaq niyyətində olan insanlara ikinci şans verir. Dövlət bu yolla vətəndaşlara etimad göstərir və onları düzgün yola dəvət edir.
Amnistiya aktı hüquq-mühafizə və məhkəmə sistemində humanist yanaşmanın daha da güclənməsinə şərait yaradır. Qanunun aliliyi prinsipi qorunmaqla yanaşı, fərdi hallar nəzərə alınır. Bu isə hüquqi ədalətin mahiyyətinə uyğun yanaşmadır. Ədalət burada yalnız cəza deyil, həm də bərpaedici funksiyanı yerinə yetirir. Cəmiyyət tərəfindən bu balanslı yanaşma rəğbətlə qarşılanır.
Amnistiya təşəbbüsü dövlət-vətəndaş münasibətlərində qarşılıqlı etimadın möhkəmlənməsinə xidmət edir. Bu qərar göstərir ki, dövlət yalnız nəzarət edən deyil, eyni zamanda anlayan və dəstək verən tərəfdir. Bu isə milli həmrəyliyin güclənməsinə mühüm töhfə verir. Amnistiya ictimai sabitliyin və daxili təhlükəsizliyin möhkəmləndirilməsinə də müsbət təsir göstərir.
Beynəlxalq müstəvidə də bu təşəbbüs Azərbaycanın humanist və hüquqa əsaslanan dövlət imicini gücləndirir. Amnistiya aktları ölkəmizin insan hüquqları sahəsində beynəlxalq normalara və öhdəliklərə sadiqliyini nümayiş etdirir. Azərbaycan bu siyasəti ilə regionda hüquqi dövlət quruculuğunda nümunəvi ölkə kimi tanınır. Dövlətin humanist yanaşması beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən də yüksək qiymətləndirilir.
Nəticə etibarilə, Prezident İlham Əliyevin “Konstitusiya və Suverenlik İli” münasibətilə amnistiyanın elan edilməsi təşəbbüsü müasir Azərbaycan dövlətçiliyinin fəlsəfəsini dolğun şəkildə əks etdirir. Bu təşəbbüs hüquqi dövlət quruculuğunun ardıcıllığını, insan hüquqlarına verilən ali dəyəri və milli birliyə sadiqliyi nümayiş etdirir. Amnistiya cəmiyyətə ümid, barış və gələcəyə inam mesajıdır. Dövlətin gücü yalnız qanunların sərtliyində deyil, həmin qanunların ədalətli və humanist tətbiqində özünü göstərir. Məhz bu baxımdan amnistiya təşəbbüsü Azərbaycanın suveren, güclü və hüquqa əsaslanan dövlət kimi inkişaf yolunda inamla irəlilədiyini bir daha təsdiqləyir.