Binyamin Netanyahu yenidən İsrailin baş naziri seçiləcək?
Onun rəhbərlik etdiyi “Likud” partiyası parlament seçkilərinin lideridir
Noyabrın 1-də İsrail parlamentinə (Knesset) növbədənkənar seçkilər keçirilib. İsrail Mərkəzi Seçki Komissiyasının məlumatına görə, ölkədə 6.78 milyon seçici var.
Seçkinin nəticələrinə əsasən, 25-ci çağırış parlamentinin tərkibi müəyyənləşəcək, daha sonra hökumət koalisiyasının yaradılması proseduruna başlanacaq. Əgər prosedur uğurlu olarsa, yeni hökumət və baş nazir and içəcək. Xatırladaq ki, bu, 2019-cu ilin aprelin 9-dan bəri İsraildə sayca 5-ci parlament seçkisidir.
İsrailin sabiq baş naziri və hazırkı müxalifət lideri Binyamin Netanyahunun rəhbərlik etdiyi “Likud” partiyası noyabrın 1-də knessetə (İsrail parlamenti) keçirilən növbədənkənar seçkilərdə liderlik edir. Belə ki, “Likud”, Dini Sionist Partiyası, Birləşmiş Tövrat Yəhudiliyi və “Şas”ın daxil olduğu seçki bloku 61 yerlik həddi keçib və növbəti koalisiyanı qura biləcək. İsrailin Kan telekanalı “Exitpoll”un nəticələrinə istinadla “Likud” partiyasının 120 yerlik parlamentdə 30 mandat qazandığı barədə məlumat yayıb. Seçkilərdən sonra “Likud” partiyasının rəhbərlik etdiyi blok 62 deputatdan ibarət hökumət koalisiyası qura, 1996-1999-cu illərdə və 2009-2021-ci illərdə Baş nazir vəzifəsində çalışan Binyamin Netanyahu isə yenidən İsrailin Nazirlər Kabinetinə rəhbərlik edə bilər. Netanyahu artıq İsrailin ən uzunmüddətli baş naziri kimi adını ölkə tarixinə yazdırıb.
Hazırkı Baş nazir Yair Lapidin “Yeş Atid” partiyası isə ilkin məlumatlara görə, 22 mandatla ikinci yeri tutur. Rəsmi nəticələr yalnız yaxın günlərdə açıqlanacaq.