Rusiya saytında Azərbaycanın turizm potensialından bəhs edən məqalə dərc olunub
Rusiyanın “Business-Dialog Media” qrupunun saytında Azərbaycanın turizm potensialından bəhs edən məqalə dərc olunub.
AZƏRTAC xəbər verir ki, məqalədə son illər Azərbaycanda turizm sahəsinə xüsusi diqqət ayrıldığı bildirilir. Qeyd edilir ki, Azərbaycanda turizm üçün hər zaman geniş potensial olub. Azərbaycanın bir çox turizm növləri üzrə potensialı vardır və həmin potensialın reallaşdırılması üçün dövlətin, eləcə də özəl sektorun davamlı dəstəyi vacib faktorlardandır. Məsələn, ölkənin mədəni turizm potensialına Bakıda incəsənət qalereyaları, milli musiqi növü - muğam, yaxşı inkişaf etmiş dünya caz musiqisi, milli və xarici rəqslər, ləziz dada malik zəngin mətbəx, bütün fərqli dini və dünyəvi görüşlərə tolerant yanaşma nümunə kimi göstərilə bilər. Turistlərin zövqünə uyğun əlavə xüsusiyyətlərin nəzərə alındığı tarixi və mədəni xarakterli turizm marşrutları dünyada daha yaxşı qəbul olunur və bu səbəbdən Azərbaycan Respublikası üçün də potensial turizm məhsulu kimi qəbul edilə bilər.
Məqalədə Azərbaycanda həm ənənəvi, həm də müasir müalicə imkanları, dağ və qış turizmi, işgüzar, çimərlik turizm növlərindən bəhs edilir.
Rusiyalı oxuculara işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə də turizmin inkişafının prioritet olmasından danışılır. Kəlbəcər rayonundakı “İstisu” sanatoriya kurort mərkəzi, Azıx mağarası, Xudafərin körpüsü və digər tarixi abidələr barədə məlumat verilib, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə turizmin inkişaf strategiyasına dair sənəd hazırlandığı bildirilir.