Ana səhifə / Gündəm / Beynəlxalq Muğam Mərkəzi ilə tanışlıq olub
Beynəlxalq Muğam Mərkəzi ilə tanışlıq olub
Gürcüstan Prezidenti Mixeil Saakaşvili dünən Beynəlxalq Muğam Mərkəzi ilə tanış olub. Gürcüstan Prezidentinə dənizkənarı Milli Parkda yerləşən Mərkəz haqqında ətraflı məlumat verilib. Bildirilib ki, Heydər Əliyev Fondunun milli mənəvi dəyərlərimizin qorunması və dünyada geniş təbliği ilə bağlı reallaşdırdığı layihələr sırasında xüsusi əhəmiyyəti olan bu Mərkəzin inşası Fondun prezidenti, YUNESKO-nun və İSESKO-nun xoşməramlı səfiri, Milli Məclisin deputatı Mehriban xanım Əliyevanın təşəbbüsü ilə həyata keçirilib. 2005-ci il aprelin 6-da Prezident İlham Əliyev Bakıda Beynəlxalq Muğam Mərkəzinin yaradılması haqqında Sərəncam imzalayıb. Azərbaycan muğamının bəşər mədəniyyətinin nadir inciləri ilə bir sırada YUNESKO-nun dünya qeyri-maddi mədəni irs siyahısına daxil edilməsi onun nə dərəcədə bənzərsiz sənət növü olduğunu bir daha təsdiqləyir.
Mərkəz ilə yaxından tanış olan Prezident Mixeil Saakaşvili burada Azərbaycanın görkəmli muğam ifaçılarının büstlərinə baxıb.