/ / Türkiyədəki diaspor təşkilatlarının rəhbərləri Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsində görüş keçiriblər
Türkiyədəki diaspor təşkilatlarının rəhbərləri Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsində görüş keçiriblər
Türkiyə-Azərbaycan Dostluq Dərnəkləri Federasiyasının (TADDEF) sədri Seyfəddin Ayakyayın rəhbərlik etdiyi QHT, diaspor təmsilçiləri və jurnalistlərdən ibarət nümayəndə heyəti Azərbaycan Respublikası Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsində görüş keçirib. Komitədən verilən məlumata görə, görüşdə Türkiyədəki Azərbaycan diaspor təşkilatlarının fəaliyyəti, iki ölkə diasporunun birgə fəaliyyətinin perspektivləri və digər məsələlər müzakirə olunub. Komitənin sədri Fuad Muradov 100 il öncə Azərbaycanın azadlıq mübarizəsinə Türkiyənin göstərdiyi dəstəyin bu gün də davam etdiyini vurğulayıb. Bildirib ki, iki ölkənin qardaşlıq münasibətləri diaspor təşkilatlarının fəaliyyətində də özünü göstərməkdədir. Erməni yalanları ilə mübarizədə birgə fəaliyyətin gücləndirilməsinin əhəmiyyətinə diqqət yetirib.
Eyni zamanda, bu gün Türkiyədə fəaliyyət göstərən 60-a yaxın Azərbaycan diaspor təşkilatının birgə fəaliyyətinin vacibliyinə də toxunulub, bu istiqamətdə atılacaq addımlarla bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.
Nümayəndə heyətində təmsil olunan diaspor təşkilatlarının rəhbərləri, jurnalistlər çıxış edərək Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həm də Türkiyənin problemi olduğunu ifadə ediblər. Daha sonra Azərbaycan həqiqətlərinin Türkiyə və dünya ictimaiyyətinə çatdırılması ilə bağlı görülən işlər haqqında məlumat verilib, o cümlədən bu istiqamətdə əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi ilə bağlı müzakirələr aparılıb.