Sabunçu rayonunda Vətən müharibəsi şəhidlərinin anım tədbirləri keçirilib
Sabunçu rayonunda Vətən müharibəsi şəhidləri Rzayev Aslan Süleyman oğlu və Əliyev Tahir Mahir oğlunun ildönümləri münasibətilə anım tədbirləri keçirilib.
Anım tədbirlərində YAP Sabunçu Rayon Təşkilatının sədr müavini Zülfüqar Cəfərov, Sabunçu Rayon İcra Hakimiyyəti başçısı Aparatının Vətən müharibəsi iştirakçıları və şəhid ailələri ilə işin təşkili şöbəsinin müdiri Fəqan Əlizadə, Sabunçu Rayon İcra Hakimiyyəti başçısının Maştağa qəsəbəsi üzrə nümayəndəsi Elvin Şiriyev, Maştağa bələdiyyəsinin sədri Anar Adıgözəlov, qəsəbə sakinləri və şəhidlərin ailə üzvləri iştirak ediblər.
Qeyd edək ki, Aslan Rzayev 1995-ci il yanvarın 21-də Bakı şəhərində anadan olub. Azərbaycan Ordusunun çavuşu olan Aslan Rzayev 2020-ci il sentyabrın 27-də Azərbaycan Silahlı Qüvvələri tərəfindən Ermənistan işğalı altında olan ərazilərin azad edilməsi və Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bərpa olunması üçün başlanan Vətən müharibəsi zamanı Füzulinin və Hadrut qəsəbəsinin azadlığı uğrunda gedən döyüşlərdə iştirak edib. Oktyabrın 13-də Hadrut qəsəbəsi istiqamətində gednə döyüşlərdə qəhrəmancasına şəhid olub. Maştağa qəsəbə qəbirstanlığında dəfn olunub. Ölümündən sonra Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamları ilə “Vətən uğrunda”, “Füzulinin azad olunmasına görə” və “Suqovuşanın azad olunmasına görə” medalları ilə təltif olunub.
Tahir Əliyev 2001-ci il iyulun 20-də Bakı şəhərində anadan olub. 2009-2019-cu illərdə Sabunçu rayonunun Maştağa qəsəbəsində Əliağa Vahid adına 293 nömrəli tam orta məktəbdə təhsil alıb. Tahir Əliyev 2020-ci il oktyabrın 13-də Füzuli istiqamətində gedən döyüşlərdə qəhrəmancasına şəhid olub. Ölümündən sonra Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamları ilə “Vətən uğrunda”, “Döyüşdə fərqlənməyə görə”, “Vətənə xidmətə görə” və “Füzulinin azad olunmasına görə” medalları ilə təltif olunub. Maştağa qəsəbəsindəki Şəhidlər Xiyabanında dəfn olunub.