Xanhüseyn Kazımlı: Avropa Oyunlarına maraq çox böyükdür
“Birinci Avropa Oyunları təkcə Azərbaycanda deyil, həm də dünya səviyyəsində möhtəşəm bir hadisədir. Bu Oyunlar təkcə Azərbaycanın deyil, həm də Avropa ölkələrinin marağı çərçivəsindədir. Bu, Azərbaycanın dünyada artan imicinə müsbət təsir edəcək. Azərbaycan ilk Avropa Oyunlarına hazırlıq işini Oyunların başlamasına bir aya yaxın vaxt qalmış uğurla yekunlaşdırıb. Artıq bir çox ölkələr ilk Avropa Oyunlarında ən güclü heyətlə iştirak edəcəklərini bəyan ediblər. Həmin ölkələrin rəhbər şəxsləri də ilk Avropa Oyunlarının tarixi əhəmiyyətini və möhtəşəmliyini dəfələrlə vurğulayıblar. Təbii ki, bütün bunlar bizi çox sevindirir”. Bu fikirləri Sosial Rifah Partiyasının (SRP) sədri, Milli Məclisin deputatı Xanhüseyn Kazımlı deyib.
X.Kazımlı bildirib ki, Avropa Oyunları tarixdə ilk dəfə keçirildiyi üçün ona maraq çox böyükdür. Digər tərəfdən isə, hər hansı böyük yarışlar keçirilirsə, təbii ki, burada iqtisadi mənfəət də olur. Onun sözlərinə görə, əgər belə olmasaydı, o zaman ölkələr Olimpiya Oyunlarının, müxtəlif tədbirlərin öz ölkələrində təşkil olunmasına bu qədər maraq göstərməzdilər. “Birinci Avropa Oyunlarının Bakıda keçirilməsindən narahat olan bəzi qruplar isə bizi istəməyən qüvvələrdir. Onlar elə başa düşürdülər ki, Azərbaycan bu yarışlara hazır ola bilməyəcək, Bakı bu yarışlara hazırlığı bitirə bilməyəcək. Çünki bu müddət az idi. Ancaq onlar gördülər ki, artıq Bakı ilk Avropa Oyunlarına tamamilə hazırdır, bu vaxt narahat olmağa başladılar. Ancaq ilk Avropa Oyunlarına qarşı həyata keçirilən müxtəlif kampaniyalar bizi yolumuzdan qətiyyən çəkindirə bilməz”, - deyə SRP sədri vurğulayıb.