MŞ-nin “Reket jurnalistika”ya qarşı Mübarizə Komissiyasının iclası keçirilib
3 KİV-in adının “qara siyahı”ya salınması tövsiyə edilib
Dünən Azərbaycan Mətbuat Şurasının “Reket jurnalistika”ya qarşı mübarizə Komissiyasının iclası keçirilib. Komissiyanın sədri, “İki sahil” qəzetinin baş redaktoru Vüqar Rəhimzadə toplantını açaraq gündəliyə salınması tövsiyə olunan məsələlər barədə məlumat verib. O deyib ki, müzakirəsi tövsiyə edilən 15 məsələdən 4-ü MŞ-nin Şikayətlər üzrə Komissiyası, digərləri Şura Katibliyi tərəfindən təqdim olunub. Gündəlik təsdiqləndikdən sonra müzakirələr başlanıb.
Əvvəlcə “Poliqon” Analitik İnformasiya Agentliyinin (pia.az) baş redaktoru Azər Qaramanlı dinlənilib. O, rəhbəri olduğu “pia.az” saytının bir sıra materiallarında etik prinsiplərin tələblərinin gözlənilmədiyi barədə iradlarla razılaşıb. Baş redaktor deyilənlərdən nəticə çıxaracağını, saytın fəaliyyətində dönüş yaradacağını öhdəsinə götürüb. Mətbuat Şurasından qərarında buna diqqət yetirməsini xahiş edib. Komissiya onun səmimi etirafını nəzərə alıb. Sayta MŞ-nin sonuncu xəbərdarlığının olunması məqsədəmüvafiq sayılıb. Eyni ölçü tədbiri “Dünya” İnformasiya Agentliyi (dia.az) barədə də götürülüb.
İclasda “Təhqiqatın gücü” qəzetinin və “Arama” jurnalının adlarının Mətbuat Şurasının “qara siyahı”sına salınması və bu məqsədlə Şuranın İdarə Heyətinə təqdimat verilməsi barədə rəylər çıxarılıb. “Əsrin ziyalıları” qəzetinə isə etik pozuntularına və peşə fəaliyyəti ilə bir araya sığmayan hərəkətə görə Şuranın xəbərdarlığının edilməsinə dair rəy çıxarılıb.
Komissiya Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinin deputatı Jalə Əliyevanın “Detektiv lüks” qəzeti barədə müraciəti ilə bağlı bəzi məqamlara aydınlıq gətirilməsi üçün əlavə araşdırmaların aparılmasını zəruri hesab edib.