/ / Bakının Xəzər rayonunda Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə daha bir təhsil ocağı əsaslı təmir və yenidənqurmadan sonra istifadəyə verilib
Bakının Xəzər rayonunda Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə daha bir təhsil ocağı əsaslı təmir və yenidənqurmadan sonra istifadəyə verilib
14.09.2012 [16:17]
Açılış mərasimində Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, Milli Məclisin Xəzər rayonundan deputatı Mehriban Əliyeva iştirak edib.
Mehriban xanım Əliyevaya gül dəstəsi təqdim olunub. Azərbaycanın birinci xanımı məktəbin rəmzi açılışını bildirən lenti kəsib.
Məktəbdə yaradılan şəraitlə tanış olan birinci xanıma məlumat verilib ki, bu təhsil ocağı 1962-ci ildən fəaliyyət göstərir. İndiyədək məktəbin binasında əsaslı təmir işləri aparılmamışdı. Heydər Əliyev Fondunun “Uşaq evləri və internat məktəblərinin inkişafı proqramı” çərçivəsində internat məktəbinin binasının təmirinə bu ilin martında başlanılıb. Ümumi sahəsi dörd hektar olan və 290 şagird yerlik sanatoriya tipli internat məktəbi iki hissədən - tədris korpusu və yataqxanadan ibarətdir. İkimərtəbəli tədris korpusunda xüsusi avadanlıqla təchiz olunmuş linqafon, fizika, kimya, hərbi vətənpərvərlik, əmək, kompyuter otaqları və müxtəlif fənn kabinetləri fəaliyyət göstərir. Burada, həmçinin idman zalı, kitabxana, həkim otağı, 160 nəfərlik akt zalı var.
Məktəbin həyətində 200 tamaşaçı yeri olan stadion da inşa edilib. Stadionda uşaqlar idmanın müxtəlif növləri - basketbol, futbol, voleybol, tennis ilə məşğul ola biləcəklər.
Məktəbin ayrıca su anbarı var. Binada təhlükəsizlik kameraları quraşdırılıb.
Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, Milli Məclisin deputatı Mehriban xanım Əliyeva yataqxana korpusu ilə də tanış olub. Üçmərtəbəli binada geniş və işıqlı yeməkxana, yuxarı mərtəbələrdə isə 10 yataq, 18 istirahət, kompyuter otaqları, həmçinin həkim kabineti var. Bu təhsil ocağında valideynlər üçün də xüsusi guşə ayrılıb. Həmin guşədə onların istirahəti və gecələməsi üçün də şərait yaradılıb.
Azərbaycanın birinci xanımı görülmüş işlərdən razılığını bildirib.