/ / Bizim üçün dünyanın ən qüdrətli ölkəsi – Amerika Birləşmiş Ştatları ilə strateji tərəfdaş olmaq böyük şərəfdir
Bizim üçün dünyanın ən qüdrətli ölkəsi – Amerika Birləşmiş Ştatları ilə strateji tərəfdaş olmaq böyük şərəfdir
Müasir beynəlxalq münasibətlər sistemində strateji tərəfdaşlıq anlayışı dövlətlərin qarşılıqlı maraqlar, etimad və uzunmüddətli əməkdaşlıq prinsipləri əsasında qurduğu münasibətləri ifadə edir. Azərbaycan üçün dünyanın ən qüdrətli ölkələrindən biri olan Amerika Birləşmiş Ştatları ilə strateji tərəfdaş olmaq böyük şərəf və eyni zamanda mühüm siyasi nailiyyətdir.
Azərbaycan ilə ABŞ arasında diplomatik münasibətlər qurulduğu gündən etibarən əməkdaşlıq yüksələn xətt üzrə inkişaf etmişdir. Bu münasibətlər enerji təhlükəsizliyi, regional sabitlik, terrorizmlə mübarizə, iqtisadi və humanitar sahələrdə qarşılıqlı dəstək və birgə fəaliyyət üzərində formalaşmışdır. Xüsusilə enerji sahəsində həyata keçirilən qlobal layihələr – Bakı-Tbilisi-Ceyhan və Cənub Qaz Dəhlizi kimi təşəbbüslər – ABŞ-ın siyasi dəstəyi ilə reallaşaraq Avropanın enerji təhlükəsizliyinə mühüm töhfə vermişdir.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev dəfələrlə vurğulamışdır ki, ölkəmiz ABŞ ilə münasibətlərə böyük önəm verir və bu əlaqələrin qarşılıqlı hörmət və milli maraqlar əsasında inkişaf etdirilməsini prioritet hesab edir. Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan beynəlxalq arenada etibarlı tərəfdaş kimi mövqeyini möhkəmləndirmiş, balanslaşdırılmış və praqmatik xarici siyasət kursu nəticəsində dünyanın aparıcı dövlətləri ilə, o cümlədən ABŞ ilə əməkdaşlığını genişləndirmişdir.
ABŞ ilə strateji tərəfdaşlıq Azərbaycanın iqtisadi inkişafına da müsbət təsir göstərir. Amerika şirkətləri uzun illərdir ki, ölkəmizin enerji sektorunda, sənaye, kənd təsərrüfatı və yüksək texnologiyalar sahəsində fəaliyyət göstərir. Bu əməkdaşlıq yeni investisiyaların cəlb olunmasına, qabaqcıl texnologiyaların tətbiqinə və iş yerlərinin yaradılmasına şərait yaradır.
Bununla yanaşı, təhlükəsizlik sahəsində əməkdaşlıq da xüsusi əhəmiyyət daşıyır. Azərbaycan beynəlxalq sülhməramlı missiyalarda ABŞ ilə çiyin-çiyinə iştirak etmiş, qlobal təhlükəsizliyin möhkəmləndirilməsinə öz töhfəsini vermişdir. Bu, ölkəmizin etibarlı tərəfdaş olduğunu bir daha nümayiş etdirir.
Humanitar və təhsil sahəsində əlaqələr də ikitərəfli münasibətlərin mühüm istiqamətlərindəndir. Tələbə mübadiləsi proqramları, mədəni layihələr və vətəndaş cəmiyyəti institutları arasında əməkdaşlıq xalqlarımız arasında qarşılıqlı anlayışın və dostluğun güclənməsinə xidmət edir.
Azərbaycan üçün Amerika Birləşmiş Ştatları ilə strateji tərəfdaş olmaq yalnız siyasi status deyil, həm də milli maraqların təmin olunması, iqtisadi inkişafın sürətləndirilməsi və regional sabitliyin möhkəmləndirilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən müstəqil və çoxşaxəli xarici siyasət kursu bu tərəfdaşlığın daha da dərinləşməsinə və gələcəkdə yeni perspektivlərin açılmasına zəmin yaradır.