YAP Ağdam rayon təşkilatının sədri
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin ABŞ-ın Vitse-prezidenti Cey. Di. Vensin ölkəmizə səfəri zamanı mətbuata verdiyi bəyanat bir daha göstərdi ki, Azərbaycan beynəlxalq münasibətlər sistemində etibarlı tərəfdaş və strateji körpü rolunu inamla davam etdirir. Bu səfər çərçivəsində səsləndirilən fikirlər, xüsusilə də regional əməkdaşlıq və dayanıqlı sülh istiqamətində yeni təşəbbüslər, diqqət mərkəzində oldu.
Tramp-Vens administrasiyasının regionumuzda yürüdülən siyasəti yalnız geosiyasi maraqlara deyil, eyni zamanda uzunmüddətli sabitliyə və iqtisadi rifaha xidmət edən təşəbbüslərə əsaslanır. Bu baxımdan “Beynəlxalq Sülh və Rifah naminə Tramp Marşrutu” – TRIPP layihəsi xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Layihə təkcə nəqliyyat və logistika xətti deyil, həm də siyasi dialoq, iqtisadi inteqrasiya və qarşılıqlı etimad platforması kimi qiymətləndirilə bilər.
Azərbaycanın əlverişli coğrafi mövqeyi, Şərq-Qərb və Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizlərinin kəsişməsində yerləşməsi TRIPP layihəsinin reallaşdırılmasında ölkəmizin rolunu daha da artırır. Son illərdə Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən genişmiqyaslı infrastruktur layihələri – müasir limanlar, beynəlxalq hava limanları, avtomobil və dəmir yolu xətləri – Azərbaycanı regionun əsas tranzit və logistika mərkəzinə çevirib. Bu reallıq TRIPP kimi təşəbbüslərin uğurla icrası üçün möhkəm zəmin yaradır.
Eyni zamanda, layihə region ölkələri arasında iqtisadi qarşılıqlı asılılığı artırmaqla sülhün möhkəmlənməsinə xidmət edə bilər. Tarix göstərir ki, iqtisadi əməkdaşlıq dərinləşdikcə münaqişə riski azalır, ortaq maraqlar ön plana çıxır. TRIPP təşəbbüsü məhz bu prinsiplərə əsaslanaraq regionda sabitliyin və rifahın təmin olunmasına töhfə verə bilər.
Prezident İlham Əliyevin bəyanatında vurğulanan əsas məqamlardan biri də Azərbaycanın sülh gündəliyinə sadiqliyidir. Ölkəmiz hər zaman qarşılıqlı hörmət, beynəlxalq hüquq normaları və suverenlik prinsipləri əsasında əməkdaşlığın tərəfdarı olub. ABŞ-la münasibətlərin yeni mərhələdə inkişafı, xüsusilə Tramp-Vens administrasiyasının regiona artan diqqəti bu baxımdan mühüm əhəmiyyət daşıyır.
TRIPP layihəsi yalnız iqtisadi marşrut deyil, həm də yeni diplomatik yanaşmanın rəmzi kimi dəyərləndirilə bilər. Bu təşəbbüs vasitəsilə region ölkələri arasında etimadın artırılması, investisiya mühitinin yaxşılaşdırılması və yeni iş yerlərinin yaradılması perspektivi formalaşır. Azərbaycanın bu prosesdə fəal iştirakı isə ölkəmizin beynəlxalq arenada artan nüfuzunun daha bir göstəricisidir.
Qeyd etmək lazımdır ki, ABŞ-ın Vitse-prezidentinin Azərbaycana səfəri və Prezident İlham Əliyevin mətbuata verdiyi bəyanat iki ölkə arasında münasibətlərin yeni mərhələyə qədəm qoyduğunu təsdiqlədi. Tramp-Vens administrasiyasının regionumuzdakı səylərinin mühüm nəticələrindən biri kimi təqdim olunan TRIPP layihəsi isə sülh, sabitlik və rifah naminə atılan strateji addım kimi qiymətləndirilə bilər. Azərbaycan bu prosesdə öz prinsipial və konstruktiv mövqeyi ilə regionun gələcəyinin formalaşmasında mühüm rol oynamaqda davam edir.