Azərbaycan gələcəyə inamla addımlayan ölkədir
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev müasir Azərbaycanın inkişaf tarixində mühüm rol oynayan dövlət xadimidir. O, 2003-cü ildən etibarən ölkəyə rəhbərlik edir və bu müddət ərzində Azərbaycan siyasi, iqtisadi, sosial və hərbi sahələrdə böyük uğurlar əldə etmişdir. Prezident İlham Əliyevin fəaliyyəti güclü dövlət quruculuğu, xalqın rifahının yüksəldilməsi və milli maraqların qorunması ilə səciyyələnir.
Ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin fəaliyyətinin əsas istiqamətlərindən biri müstəqil dövlətçiliyin möhkəmləndirilməsidir. O, Ulu Öndər Heydər Əliyevin müəyyən etdiyi siyasi kursu uğurla davam etdirərək, Azərbaycanın müstəqilliyini daha da gücləndirmişdir. Dövlət idarəetmə sistemi təkmilləşdirilmiş, qanunvericilik bazası möhkəmləndirilmiş, ölkədə sabitlik və təhlükəsizlik təmin olunmuşdur.
Sosial-iqtisadi inkişaf cənab İlham Əliyevin siyasətində mühüm yer tutur. Onun rəhbərliyi ilə Azərbaycan iqtisadiyyatı sürətlə inkişaf etmiş, neft strategiyası uğurla həyata keçirilmişdir. Eyni zamanda, qeyri-neft sektorunun inkişafına xüsusi diqqət yetirilmiş, kənd təsərrüfatı, sənaye, turizm və informasiya texnologiyaları sahələrində böyük nailiyyətlər əldə olunmuşdur. Regionların sosial-iqtisadi inkişafı üzrə dövlət proqramları çərçivəsində ölkənin bütün bölgələrində genişmiqyaslı quruculuq işləri aparılmış, minlərlə yeni iş yeri yaradılmışdır.
Prezident İlham Əliyevin fəaliyyətində sosial siyasət xüsusi əhəmiyyət daşıyır. Əhalinin sosial rifahının yüksəldilməsi məqsədilə əmək haqları, pensiyalar və sosial müavinətlər mərhələli şəkildə artırılmışdır. Təhsil sahəsində yeni məktəblər tikilmiş, mövcud məktəblər əsaslı təmir olunmuş, gənclərin keyfiyyətli təhsil alması üçün geniş imkanlar yaradılmışdır. Səhiyyə sahəsində aparılan islahatlar nəticəsində yeni xəstəxanalar və tibb müəssisələri istifadəyə verilmişdir.
Gənclər siyasəti cənab İlham Əliyevin fəaliyyətində mühüm istiqamətlərdən biridir. Gənclərin bilikli, savadlı və vətənpərvər ruhda yetişməsi üçün müxtəlif dövlət proqramları həyata keçirilmişdir. İdmanın inkişafına göstərilən diqqət nəticəsində Azərbaycan idmançıları beynəlxalq arenalarda böyük uğurlar qazanmış, ölkəmizin bayrağı dünya miqyasında yüksəklərə qaldırılmışdır.
Cənab Prezidentin xarici siyasəti Azərbaycanın milli maraqlarına əsaslanır. Onun apardığı balanslı və düşünülmüş siyasət nəticəsində Azərbaycan beynəlxalq aləmdə etibarlı tərəfdaş kimi tanınmışdır. Ölkəmiz bir çox beynəlxalq təşkilatlarla əməkdaşlıq edir, regionda sülhün və sabitliyin qorunmasına töhfə verir. Azərbaycanın beynəlxalq nüfuzunun artması Prezident İlham Əliyevin uğurlu diplomatik fəaliyyətinin nəticəsidir.
Ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin fəaliyyəti Azərbaycan Ordusunun gücləndirilməsi ilə də yadda qalmışdır. Ordu quruculuğuna göstərilən diqqət nəticəsində Silahlı Qüvvələrimiz müasir texnika ilə təchiz edilmiş, hərbi potensial xeyli artmışdır. Bu işlər erməni işğalında 30 ildən artıq qalan torpaqlarımızın azad edilməsi ilə nəticələnmişdir. İndi azad olunan ərazilərdə bərpa-quruculuq işləri gedir, əhali hissə-hissə doğma yurdlərına köçürülür.
Nəticə olaraq demək olar ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin fəaliyyəti ölkəmizin hərtərəfli inkişafına, xalqın rifahının yüksəlməsinə və dövlət müstəqilliyinin möhkəmlənməsinə xidmət edir. Onun rəhbərliyi altında Azərbaycan gələcəyə inamla addımlayan, güclü və nüfuzlu bir dövlətə çevrilmişdir.