Prezident İlham Əliyevin gənclərin hərtərəfli inkişafına yönəlmiş dövlət siyasəti
Cənab Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi dövründə Azərbaycanda həyata keçirilən dövlət siyasətinin mühüm istiqamətlərindən biri gənclərin hərtərəfli inkişafının təmin olunmasıdır. Gənclər cəmiyyətin gələcəyini müəyyən edən əsas sosial təbəqə kimi qiymətləndirilir və bu baxımdan onların bilikli, sağlam, vətənpərvər və təşəbbüskar ruhda yetişməsi dövlət səviyyəsində prioritet məsələ hesab olunur. Dövlət Başçısının siyasətində gənclər yalnız gələcəyin deyil, eyni zamanda bu günün fəal iştirakçıları kimi qəbul edilir.
Gənclərin intellektual inkişafı dövlət siyasətinin əsas dayaqlarından biridir. Təhsil sahəsində aparılan ardıcıl islahatlar gənclərin müasir biliklərə yiyələnməsinə, dünya standartlarına uyğun təhsil almasına şərait yaratmışdır. Yeni məktəblərin və ali təhsil müəssisələrinin tikilməsi, mövcud təhsil ocaqlarının maddi-texniki bazasının gücləndirilməsi, rəqəmsal texnologiyaların tədris prosesinə inteqrasiyası gənclərin bilik və bacarıqlarının artırılmasına xidmət edir. Xaricdə təhsil imkanlarının genişləndirilməsi isə gənclərin beynəlxalq təcrübə qazanmasına və əldə etdikləri bilikləri ölkənin inkişafı naminə tətbiq etməsinə şərait yaradır.
Cənab Prezident İlham Əliyevin gənclər siyasətində fiziki və mənəvi sağlamlıq mühüm yer tutur. İdman infrastrukturunun yaradılması və inkişaf etdirilməsi, olimpiya komplekslərinin, idman zallarının və meydançalarının inşası gənclərin sağlam həyat tərzinə cəlb olunmasını təşviq edir. İdman sahəsində əldə olunan uğurlar gənclərin iradəsinin möhkəmlənməsinə, intizamlı və məqsədyönlü formalaşmasına müsbət təsir göstərir. Bununla yanaşı, gənclərin asudə vaxtının səmərəli təşkili üçün müxtəlif mədəni və sosial layihələr həyata keçirilir.
Gənclərin sosial fəallığının artırılması Prezident İlham Əliyevin siyasətində xüsusi əhəmiyyət daşıyır. Gənclərin dövlət idarəçiliyində, ictimai həyatda və könüllülük fəaliyyətində iştirakına geniş imkanlar yaradılmışdır. Müxtəlif gənclər təşkilatlarının fəaliyyəti dəstəklənir, onların təşəbbüslərinə şərait yaradılır. Bu yanaşma gənclərdə liderlik keyfiyyətlərinin formalaşmasına, vətəndaş məsuliyyətinin güclənməsinə və cəmiyyətə faydalı olma düşüncəsinin inkişafına səbəb olur.
Gənclərin məşğulluq məsələsi də dövlət siyasətinin əsas istiqamətlərindən biridir. Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən iqtisadi və sosial proqramlar gənclər üçün yeni iş yerlərinin yaradılmasına, sahibkarlıq fəaliyyətinə marağın artırılmasına yönəlmişdir. Startapların və innovativ ideyaların dəstəklənməsi gənclərin yaradıcı potensialının üzə çıxarılmasına imkan verir. Peşə təhsili və əmək bazarına uyğun bacarıqların formalaşdırılması isə gənclərin gələcək karyera imkanlarını genişləndirir.
Milli-mənəvi dəyərlərin qorunması və gənclərə aşılanması Prezident İlham Əliyevin gənclər siyasətinin mühüm tərkib hissəsidir. Gənclərin tarixini, mədəniyyətini və milli kimliyini dərindən bilməsi onların vətənpərvər ruhda formalaşmasına zəmin yaradır. Dövlət tərəfindən həyata keçirilən layihələr gənclərin milli dəyərlərə bağlı, eyni zamanda dünyagörüşü geniş və müasir düşüncəli şəxsiyyətlər kimi yetişməsini hədəfləyir.
Ümumilikdə, cənab Prezident İlham Əliyevin gənclərin hərtərəfli inkişafına hesablanmış dövlət siyasəti sistemli və uzunmüddətli xarakter daşıyır. Bu siyasət gənclərin təhsil, sağlamlıq, sosial fəallıq, məşğulluq və mənəvi inkişaf sahələrində dəstəklənməsini təmin edir. Nəticədə, Azərbaycan gəncliyi ölkənin inkişafında fəal rol oynayan, gələcəyə inamla baxan və milli maraqlara sadiq bir nəsil kimi formalaşır.