Dövlətçilik və davamlı inkişaf strategiyası
Müasir Azərbaycan tarixinin mühüm bir mərhələsi cənab Prezident İlham Əliyevin adı ilə bağlıdır. Onun fəaliyyəti yalnız dövlət idarəçiliyi ilə məhdudlaşmır, eyni zamanda ölkənin uzunmüddətli inkişaf strategiyasının formalaşdırılması və milli maraqların qlobal müstəvidə qorunması ilə səciyyələnir. Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi dövrü Azərbaycanın müstəqil dövlət kimi möhkəmlənməsi, çağdaş çağırışlara uyğunlaşması və gələcəyə inamla irəliləməsi baxımından əhəmiyyətli bir dövrdür.
Prezident İlham Əliyevin fəaliyyətinin əsas istiqamətlərindən biri güclü və funksional dövlət idarəetmə sisteminin qurulması olmuşdur. O, idarəetmədə şəffaflığın, məsuliyyətin və operativliyin artırılmasını vacib amil kimi qiymətləndirmişdir. Dövlət strukturlarının fəaliyyəti mərhələli şəkildə yenilənmiş, idarəetmədə müasir yanaşmalar tətbiq olunmuşdur. Bu yanaşma cəmiyyətlə dövlət arasında qarşılıqlı etimadın möhkəmlənməsinə və ictimai sabitliyin qorunmasına mühüm təsir göstərmişdir.
Cənab İlham Əliyevin prezidentliyi dövründə iqtisadi siyasət yeni məzmun qazanmışdır. Təbii ehtiyatlardan əldə olunan gəlirlərin məqsədyönlü şəkildə idarə olunması iqtisadi dayanıqlığın əsas şərti kimi müəyyən edilmişdir. Bununla yanaşı, iqtisadiyyatın yalnız enerji sektorundan asılı olmaması üçün qeyri-neft sahələrinin inkişafı prioritet istiqamətə çevrilmişdir. Sənayeləşmə, aqrar sektorun modernləşdirilməsi, sahibkarlığın dəstəklənməsi və investisiya mühitinin yaxşılaşdırılması iqtisadi siyasətin əsas sütunlarını təşkil etmişdir. Bu tədbirlər ölkənin iqtisadi potensialını genişləndirmiş və regional inkişafda yeni imkanlar yaratmışdır.
Regional inkişaf məsələləri Prezident İlham Əliyevin fəaliyyətində xüsusi yer tutur. Bölgələrdə infrastruktur layihələrinin həyata keçirilməsi, yolların, enerji və su təminatının yenilənməsi regionların sosial-iqtisadi həyatına ciddi təsir göstərmişdir. Bu siyasət paytaxtla bölgələr arasında tarazlığın qorunmasına, regionlarda yaşayış səviyyəsinin yüksəlməsinə və miqrasiyanın azalmasına şərait yaratmışdır. Bölgələrin inkişafı ümumilikdə ölkənin davamlı inkişaf modelinin mühüm tərkib hissəsinə çevrilmişdir.
Prezident İlham Əliyevin fəaliyyətində sosial məsələlərə yanaşma daim diqqət mərkəzində olmuşdur. Əhalinin rifah halının yaxşılaşdırılması, sosial ədalətin təmin edilməsi və həssas təbəqələrin müdafiəsi dövlət siyasətinin əsas məqsədləri kimi müəyyən edilmişdir. Pensiya və sosial müavinət sistemində aparılan islahatlar, yeni sosial proqramların icrası və əmək bazarının inkişafı insanların gündəlik həyatında real müsbət dəyişikliklər yaratmışdır. Təhsil və səhiyyə sahələrinə yönəldilən investisiyalar isə gələcək nəsillərin formalaşmasına xidmət edən strateji addımlar kimi dəyərləndirilir.
Xarici siyasət sahəsində Prezident İlham Əliyevin fəaliyyəti praqmatik və balanslı yanaşma ilə seçilir. Azərbaycan onun rəhbərliyi altında müxtəlif dövlətlərlə qarşılıqlı hörmət və bərabərhüquqlu əməkdaşlıq prinsiplərinə əsaslanan münasibətlər qurmuşdur. Beynəlxalq təşkilatlarla fəal əməkdaşlıq, regional təşəbbüslərdə iştirak və qlobal dialoqa açıq mövqe ölkənin beynəlxalq nüfuzunun artmasına səbəb olmuşdur. Dövlət başçısı beynəlxalq platformalarda Azərbaycanın milli maraqlarını ardıcıl şəkildə müdafiə etmişdir.
Ölkə Başçısının fəaliyyəti mədəni və mənəvi dəyərlərin qorunmasına da xüsusi önəm verilməsi ilə xarakterizə olunur. Tarixi irsin bərpası, milli mədəniyyətin təbliği və multikultural dəyərlərin təşviqi dövlət siyasətinin ayrılmaz hissəsinə çevrilmişdir. Bu yanaşma cəmiyyətdə milli kimlik şüurunun güclənməsinə və mədəni müxtəlifliyin qorunmasına xidmət edir.
Nəticə etibarilə, cənab Prezident İlham Əliyevin fəaliyyəti Azərbaycan dövlətinin inkişaf yolunu müəyyən edən əsas amillərdən biri kimi çıxış edir. Onun rəhbərliyi altında həyata keçirilən siyasət ölkənin siyasi sabitliyinin möhkəmlənməsinə, iqtisadi imkanlarının genişlənməsinə və sosial rifahın yüksəlməsinə yönəlmişdir. Bu fəaliyyət müasir Azərbaycanın bugünkü uğurlarının və gələcək perspektivlərinin formalaşmasında mühüm rol oynayır.