“Mirror” qəzeti: Azərbaycan dünyanın tanıdığı sürətlə inkişaf edən ölkədir
Böyük Britaniyanın “Mirror” qəzetində Azərbaycanın son illərdəki sürətli inkişafından bəhs edən geniş məqalə dərc olunub. Məqalədə Azərbaycanın dünyanın tanıdığı sürətlə inkişaf edən ölkə olduğu vurğulanır.
Səyyah yazıçı Kris Qranetin müəllifi olduğu yazıda Azərbaycanın hərtərəfli inkişafı, beynəlxalq aləmdə nüfuzu, zəngin tarixi və mədəni irsi təhlil edilib.
Ölkəmizi ziyarət edən müəllif məqaləsində Azərbaycanda gözlədiyindən daha artıq gözəlliklərlə qarşılaşdığını bildirib.
Məqalənin əvvəlində Azərbaycanın strateji əhəmiyyəti və yerləşdiyi coğrafi mövqe haqqında məlumat verilir. Ölkəmizin “Eurovision”, “Formula 1” kimi beynəlxalq səviyyəli tədbirlərə ev sahibliyi etdiyi diqqətə çatdırılır. Həmçinin 2015-ci ildə birinci Avropa Oyunlarının, 2016-cı ildə isə Formula-1 üzrə Avropa Qran-pri yarışının Azərbaycanda keçiriləcəyi vurğulanır.
Müəllif paytaxt Bakının möhtəşəm memarlıq abidələrindən də bəhs edir, tarixi muzeyləri və qoruqları haqqında məlumat verir.
Bakıda dəyişməyən tək yerin “İçərişəhər” olduğu və bu tarixi memarlıq qoruğunun paytaxtın rəmzi olduğu diqqətə çatdırılır.
Azərbaycanın hələ qədim dövrlərdən Odlar Yurdu adlandırıldığı qeyd edilən yazıda ölkədə hökm sürən tolerantlıq mühiti də yüksək qiymətləndirilir. Bundan başqa, dünya şöhrətli memar Zaha Hadidin müəllifi olduğu Heydər Əliyev Mərkəzinin dünyanın nadir memarlıq incilərindən biri olduğu vurğulanıb. Müəllif vurğulayır ki, Bakı tezliklə bütün dünyanın yaxından tanıyacağı və heyran qalacağı şəhər olacaq.
Məqalədə Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə də toxunulur və Azərbaycan ərazilərinin bir hissəsinin ermənilər tərəfindən işğal edildiyi diqqətə çatdırılır.
Yazının sonunda isə Britaniyadan Azərbaycana səfər etmək istəyənlər üçün səyahət məlumatları əksini tapıb.
Məqalədə Azərbaycanın tarixini, incəsənətini və gözəl mənzərələrini əks etdirən fotolar da yer alıb.