/ / BMT Təhlükəsizlik Şurasında Azərbaycanın sədrliyi ilə Yaxın Şərq mövzusunda açıq müzakirələr keçirilib
BMT Təhlükəsizlik Şurasında Azərbaycanın sədrliyi ilə Yaxın Şərq mövzusunda açıq müzakirələr keçirilib
Oktyabrın 22-də BMT Təhlükəsizlik Şurasında Azərbaycanın sədrliyi ilə Fələstin məsələsi də daxil olmaqla Yaxın Şərq mövzusunda açıq müzakirələr keçirilib.
İclasda BMT baş katibinin siyasi məsələlər üzrə müavini Cefri Feltman Yaxın Şərq sülh prosesində baş verən yeniliklər barədə məlumat verib, Fələstin, İsrail və Təhlükəsizlik Şurasının 15 üzvü də daxil olmaqla 60-a yaxın dövlətin nümayəndəsi çıxış edib.
Müzakirələr zamanı İsrail-Fələstin danışıqlarının davam etməsinin və tərəflərin danışıqların aparılmasına sadiq qalmalarının vacibliyi vurğulanıb, işğal olunmuş Fələstin ərazilərindəki məskunlaşma siyasətinin beynəlxalq hüquqa zidd olması, Suriyada davam edən münaqişənin bütün region üçün təhdid törətdiyi və problemin dialoq yolu ilə siyasi həllinə nail olunmasında ikinci Cenevrə görüşünün keçirilməsinin önəmi qeyd edilib.
İclasa sədrlik edən Azərbaycanın BMT yanında daimi nümayəndəsi səfir Aqşin Mehdiyev çıxış edərək bildirib ki, Yaxın Şərq sülh prosesində real nəticələrin əldə edilməsi üçün tərəflər danışıqlar prosesinə sadiq qalmalıdırlar. Uğur əldə olunması üçün bu proses BMT Nizamnaməsində əksini tapmış müvafiq normativ standartlara və beynəlxalq hüquqa uyğun şəkildə aparılmalıdır.
İşğal edilmiş Fələstin ərazilərində məskunlaşma siyasətinin davam etməsindən narahatlıq ifadə olunub və bildirilib ki, bu təcrübə beynəlxalq hüquqa ziddir və dərhal dayandırılmalıdır. İşğal altında olan Fələstin ərazilərindəki iqtisadi, maliyyə və humanitar durumun yaxşılaşdırılması üçün beynəlxalq ictimaiyyətin davamlı dəstəyinə ehtiyacın olduğuna da diqqət cəlb edilib.