Qəbələyə gələn xarici turistlərin sayı artıb
Cari ilin yanvar-avqust aylarında Qəbələ rayonundakı hotel və mehmanxana tipli müəssisələrə 72 min 342 nəfər yerli və əcnəbi turist yerləşdirilib. Onların 25 min 818 nəfəri və ya 35,7 faizi Azərbaycan, 46 min 524 nəfəri və ya 64,3 faizi xarici ölkə vətəndaşı olub.
Bildirilib ki, yanvar-avqust aylarında Qəbələnin hotel və mehmanxana tipli müəssisələrinə yerləşdirilən yerli və əcnəbi turistlərin sayı ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 14 min 197 nəfər və ya 24,4 faiz artıb. Səkkiz ayda yerli turistlərin sayı keçən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 1224 nəfər və ya 4,5 faiz azalsa da, əcnəbi turistlərin sayında 15 min 421 nəfər və ya 49,6 faiz artım qeydə alınıb.
Cari ilin yanvar-avqust aylarında Qəbələyə gələn əcnəbi turistlər arasında Hindistan vətəndaşları əvvəlki aylarda olduğu kimi, yenə də üstünlük təşkil ediblər. Belə ki, səkkiz ayda bu ölkənin 19 min 529 vətəndaşı Qəbələdə olub. Ümumiyyətlə, yanvar-avqust aylarında Qəbələyə Səudiyyə Ərəbistanından 10454, Birləşmiş Ərəb Əmirliklərindən 3778, Küveytdən 2385, Pakistandan 1947, Gürcüstandan 1125, Rusiyadan 713, Omandan 761, Qətərdən 681, İsraildən 543, Türkiyədən 217, Böyük Britaniyadan 200, ABŞ-dan 187, Bəhreyndən isə 175 turist səfər edib. Bundan əlavə, həmin müddətdə Qəbələyə digər ölkələrdən də xeyli sayda əcnəbi turist gəlib.
Səkkiz ayda Qəbələ rayonu ərazisində yerləşən 18 mehmanxana və mehmanxana tipli müəssisədən 15-i fəaliyyət göstərib. Bir gün qonaqlamaq üçün orta qiymət 45,7 manat təşkil edib. Turistlərin qonaqlama müddəti 1-2 gün olub. Bu müddətdə turizm obyektlərində 977 işçi çalışıb.