"Xalqın şairi" xoşbəxtlik sorağında...
Azərbaycanın Xalq artisti, ömrünün 40 ilini H.Ərəblinski adına Sumqayıt Dövlət Musiqili Dram Teatrına həsr edərək, dünya dramaturqlarının ən müasir və klassik əsərləri əsasında hazırlanmış tamaşalarda bir-birindən maraqlı 100-dən artıq obrazlar yaratmış, son illər milyonlarla tamaşaçının sevimlisinə çevrilmiş Valeh Kərimovun bu günlərdə 65 yaşı tamam olur. 1944-cü il mart ayının 21-də, Cənubi Azərbaycanın Miyana şəhərində dünyaya gəlib. 1969-cu ildə M.A.Əliyev adına Azərbaycan Dövlət İncəsənət İnstitutunun “Dram və kino aktyoru” fakültəsini bitirdikdən sonra öz aktyor taleyini həmişəlik olaraq Sumqayıt Teatrı ilə bağlayıb. 1990-cı ildə “Azərbaycanın Əməkdar artisti”, 2000-ci ildə isə Respublikanın “Xalq artisti” fəxri adına, həmçinin, Prezident mükafatına layiq görülüb. Hazırda Prezident təqaüdçüsüdür.
Müsahibimiz, hamımızın daha çox Moşu kimi tanıyıb-sevdiyi sevimli aktyor, respublikanın Xalq artisti Valeh Kərimovdur:
- Valeh müəllim, Siz nə vaxtdan Moşu olmusunuz? Qısası, nə vaxtdın bu dünyada Moşuluq eləyirsiniz?
- (gülür) Lap çoxdandan - ötən əsrin 80-ci illərinin ortalarından.
- Moşu Göyəzənli ilə ilk “tanışlığınız” necə olub?
- Vaqif Səmədoğlunun “Bəxt üzüyü” əsərini ilk dəfə bizim Sumqayıt Dövlət Dram Teatrına gənc rejissorumuz Yusif Əkbərov gətirmişdi. İlk oxunuşdaca əsər xoşuma gəldi. Moşu mənə xüsusilə ləzzət elədi. Amma bilirsiniz də, rolu aktyor seçmir, onu rejissor bölür. Və belə oldu ki, sabahısı gün Yusif bu rolu mənə təklif etdi...
- Bəs film nə zaman çəkildi?
- Hə... Bu olub 1991-ci ilin yayında. 1992-ci ilin yanvarında isə Respublika Sarayında filmə ictimai baxış keçirildi.