/ / Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin zəngin eksponatları Gürcüstan Prezidentində böyük maraq doğurub
Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin zəngin eksponatları Gürcüstan Prezidentində böyük maraq doğurub
Azərbaycanın ərazisində mövcud olmuş Atropatena, Albaniya, Şirvanşahlar, Ağqoyunlular, Səfəvilər dövlətləri dövrünə aid maddi mədəniyyət nümunələri ölkəmizin qədim dövlətçilik ənənələrindən xəbər verir. Orta əsr Azərbaycan əhalisinin məişətdə işlətdiyi əşyalar Prezident Mixeil Saakaşvilinin xüsusi marağına səbəb olub. Muzeyin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı bildirib ki, 130-dan çox işçisi olan muzey həm də Milli Elmlər Akademiyasının strukturunda elmi tədqiqat və mədəni-maarif müəssisəsi funksiyasını yerinə yetirir. Muzeyin binası Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin göstərişi ilə əsaslı təmir olunub.
300 mindən çox eksponatı olan muzeydə xalqımızın bir çox görkəmli şəxsiyyətlərinin təhsil almasına yardımçı olmuş Hacı Zeynalabdin Tağıyevin həyatı və fəaliyyətinə dair fotoşəkillər, tarixi sənədlər, ona məxsus qiymətli əşyalar da toplanıb. Gürcüstan dövlətinin başçısı Hacı Zeynalabdin Tağıyevin xatirə muzeyinin eksponatlarına da maraqla tamaşa edib. Buradakı məişət əşyaları və tarixi sənədlər onda zəngin təəssürat yaradıb.
Prezident Mixeil Saakaşvili muzeyin fəxri qonaqlar kitabına ürək sözlərini yazıb. Muzeyin direktoru ali qonağa xatirə hədiyyələri təqdim edib.