Qafqaz Müsəlmanları İdarəsində Ramazan ayı ilə bağlı tədbir keçirilib
Qafqaz Müsəlmanları İdarəsində Qazılar Şurasının iclası olub. İclasda Ramazan ayının başlanması ilə əlaqədar fətva verilib.
AZƏRTAC xəbər verir ki, tədbirin əvvəlində müqəddəs Qurani-Kərimdən ayələr oxunub.
Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin sədri şeyxülislam hacı Allahşükür Paşazadə bütün dünya müsəlmanlarını, o cümlədən ölkəmizdəki müsəlman bacı-qardaşları müqəddəs Ramazan ayının başlanması münasibətilə təbrik edib.
Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin (QMİ) Qazılar Şurası və Elmi-Dini Şurası Ramazan ayının başlanması münasibətilə aşağıdakıları bəyan edir: “Hesablamalara görə, bu il Ramazan ayının birinci günü Miladi tarixlə iyunun 7-nə düşür, müsəlman ölkələrində Ramazan bayramı iyulun 6-da qeyd ediləcək”.
QMİ oruc tutan müsəlmanlara kömək etmək üçün Şamaxı Astrofizika Rəsədxanası ilə birlikdə xüsusi cədvəl və yaddaş kitabçası hazırlayıb. Cədvəldə göstərilən qaydalara riayət olunmasının təmin edilməsi qazılara, yerlərdəki səlahiyyətli nümayəndələrə, axund və imamlara tapşırılıb.
QMİ-nin tərtib etdiyi cədvələ görə, Qədr gecəsi iyunun 24-dən 25-nə, 26-dan 27-nə, 28-dən 29-na və iyulun 2-dən 3-nə keçən gecələrdən birinə düşəcək.
Bildirilib ki, dini bayramlarla əlaqədar fətvalar Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasının təqdim etdiyi hesablamalar və informasiya əsasında verilir. Bundan əlavə, Qazılar Şurası bu günlərdə müqəddəsləri yad etməklə yanaşı, ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda şəhid olmuş qəhrəman Vətən övladlarını, habelə Qarabağ müharibəsi şəhidlərini anmağı və onlar üçün dualar oxumağı tövsiyə edir.