Azərbaycanda yüksək tolerant və multikultural mühit hökm sürür
Qubadakı Heydər Əliyev Mərkəzində Beynəlxalq Tolerantlıq Günü münasibətilə “Mən fəxr edirəm ki, azərbaycanlıyam” mövzusunda “dəyirmi masa” keçirilib.
AzərTAc xəbər verir ki, “dəyirmi masa” iştirakçıları əvvəlcə Ümummilli lider Heydər Əliyevin abidəsini ziyarət ediblər.
Tədbirdə çıxış edənlər Azərbaycanda hökm sürən tolerant və multikultural mühitdən razılıqla söhbət açıb, respublikamızın bütün dünyada tolerant ölkə kimi tanındığını bildiriblər.
“Dəyirmi masa”da Bakı Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzinin, Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin, Quba rayon İcra Hakimiyyətinin, Gənclər və İdman İdarəsinin, rayon Ağsaqqallar Şurasının və müxtəlif dini icmaların nümayəndələri çıxış ediblər.
AMEA-nın Fəlsəfə və Hüquq İnstitutunun şöbə müdiri, hüquq elmləri doktoru İsaxan Vəliyev ölkəmizdə tolerantlığın bərqərar olmasında dünya şöhrətli siyasi xadim, Ümummilli lider Heydər Əliyevin əvəzsiz xidmətlərini xatırladıb. Qeyd edib ki, bu uzaqgörən və müdrik siyasət nəticəsində Azərbaycanda yaşayan bütün azsaylı xalqlar, müxtəlif dinlərə mənsub olan vətəndaşlar yumruq kimi birləşərək ölkəmizin inkişafı üçün səylə çalışırlar.
* * *
Noyabrın 13-də Beynəlxalq Tolerantlıq Gününə həsr olunmuş daha bir tədbir Xaçmaz şəhərindəki Tarix Diyarşünaslıq Muzeyində keçirilib. Çıxışlarda milli mənəvi dəyərlərimiz sırasında xüsusi yer tutan tolerantlığın qorunub saxlanması və zənginləşdirilməsi yüksək qiymətləndirilib. Qeyd olunub ki, əsası Ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan bu siyasi kurs Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir. Azərbaycan bir çox sahələrdə olduğu kimi, tolerantlıq və dini dözümlülük baxımından da nümunə göstərilir.