Siyavuş Novruzov: Leyla Yunus kimilərinin adları Ermənistanda “tarixləşə” bilər
“Leyla Yunus kimilərinin adları Ermənistanda “tarixləşə” bilər. Onların Azərbaycan tarixində nə izi, nə də tozu qalacaq”. SİA-nın xəbərinə görə, bunu millət vəkili Siyavuş Novruzov Vətənə xəyanətdə ittiham olunaraq həbs edilən hüquq müdafiəçisi Leyla Yunusun həyat yoldaşına yazdığı son məktubunu şərh edərkən deyib.
Onun sözlərinə görə, Leyla Yunus və Arif Yunusun mövqeyi Azərbaycan dövlətçiliyinə qənim kəsilən xarici havadarlarla eynilik təşkil edir: “Onlar Azərbaycanın hərbi sirlərini ermənilərə ötürüblər. Erməni xüsusi xidmət orqanları ilə əməkdaşlıq etdikləri də tam təsdiqini tapmış məsələdir. L.Yunus daim ermənipərəst mövqeyi ilə seçilib, erməni maraqlarına xidmət edib. Onun kimiləri isə hər zaman xaricdən olan havadarlarının maliyyəsi hesabına bu cür “işlər” görüblər. O, bütün fəaliyyəti dövründə Azərbaycan xalqına düşmən münasibəti göstərib”.
Siyavuş Novruzov, həmçinin, bildirib ki, Leyla Yunus kimi “hüquq müdafiəçiləri” indi həm Azərbaycan xalqının, həm də ictimaiyyət nümayəndələrinin qınaq obyektindədirlər: “Cəmiyyət də Leyla Yunus və onun yolu ilə gedən digərlərini qınayır. Sosial şəbəkələrdə, internet saytlarda onların bu “əməlləri” müzakirə mövzusuna çevrilərək, haqlı olaraq sərt şəkildə qınanılır və tənqid edilir”.
Millət vəkili bu gün Azərbaycan cəmiyyətində Vətənə xəyanətdə ittiham edilən Leyla Yunusun “müdafiəsinə qalxanların” da kimliyinə aydınlıq gətirib: “Bu həmin insanlardır ki, Leyla Yunusun yolunu tutublar. Həm də qorxurlar ki, onlar Leyla və Arif Yunusları müdafiə etməsələr, onların da paxırları açılacaq. Bir daha deyirəm, L.Yunusun və onun həyat yoldaşı Arif Yunusun ermənilərlə qohumluğu, Ermənistan xüsusi xidmət orqanları və erməni lobbisi ilə əlaqələrinə dair çoxsaylı faktlar açıqlanıb. Artıq onların anti-Azərbaycan mövqeyi Azərbaycan cəmiyyətində ifşa olunub. Baxın, erməni mətbuatı daim Leyla Yunusu müdafiə edir, yerli və xarici KİV-lərdə, müxtəlif xarici və beynəlxalq təşkilatlarda onun həbsi ilə bağlı məsələni qabardır. Sizcə, bu, yetərli fakt deyilmi?”