/ / Siyavuş Novruzov: Leninqrada 4 illik mühasirəyə görə “Qəhrəman Şəhər” adı verildi, Naxçıvan isə 20 ildir blokadadır, bu barədə qərar verməliyik
Siyavuş Novruzov: Leninqrada 4 illik mühasirəyə görə “Qəhrəman Şəhər” adı verildi, Naxçıvan isə 20 ildir blokadadır, bu barədə qərar verməliyik
18.10.2014 [11:18]
Milli Məclisin oktyabrın 17-də keçirilən iclasında bəzi deputatlar 18 oktyabr - Dövlət Müstəqilliyi Günü ilə bağlı təkliflə çıxış ediblər. YAP İcra katibinin müavini Siyavuş Novruzov isə Azərbaycanın üçrəngli bayrağının ilk dəfə Naxçıvanda dalğalandığını bildirib: “Naxçıvan Muxtar Respublikasının 90 illiyi keçiriləcək. Naxçıvan Türkiyə ilə 11 kilometrlik sərhədi çıxmaq şərtilə blokada şəraitindədir. Ermənistanla ən böyük sərhədə malikdir. Leninqrada 4 il mühasirəyə görə “Qəhrəman Şəhər” adı verildi. Naxçıvan isə 20 ildir ki, blokadadır. Milli Məclisdə məsləhətləşib, Naxçıvanla bağlı bir qərar qəbul etməliyik”.
Millət vəkili Musa Quliyev payız sessiyası dövründə Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzünün nəticələri, işğal edilmiş Dağlıq Qarabağ regionunda və digər ərazilərdə zorakı məskunlaşdırma və digər qanunsuz fəaliyyətlər haqqında həm beynəlxalq parlament təşkilatlarına, həm də ayrı-ayrı ölkələrin parlamentləri ilə dostluq qruplarının üzvlərinə fərdi olaraq məktublar göndərməyi təklif edib: “Xahiş edək ki, onlar bu məsələni öz parlamentlərində qaldırsınlar. Ermənilər 2015-ci ildə tarixdə heç zaman olmayan qondarma “soyqırımı”nın 100 illiyini qeyd etməyə hazırlaşırlar. Biz də bundan istifadə edərək öz həqiqətlərimizi dünya ictimaiyyətinə çatdırmalıyıq. Fikrimcə, 2015-ci ildə Xocalı soyqırımı ilə bağlı həqiqətlərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasında Milli Məclis daha çox fəallıq göstərə bilər. Bunun bizə böyük faydası olar”.
Millət vəkili Fəzail Ağamalı isə İrəvanın Ermənistana verilməsi ilə bağlı Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövründə qəbul edilmiş qərarın ləğv edilməsini istəyib: “Bununla bağlı Xarici İşlər Nazirliyi nəzdində xüsusi qrup yaradılmalıdır”.