Mərkəzi Seçki Komissiyasının iclası keçirilib
Oktyabrın 13-də Məzahir Pənahovun sədrliyi ilə Mərkəzi Seçki Komissiyasının növbəti iclası keçirilib.
Əvvəlcə Komissiyanın 2014-cü il mayın 29-da keçirilmiş iclasının protokolu təsdiq edilib. Sonra Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2011-ci il 27 dekabr tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasında insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsinin səmərəliliyini artırmaq sahəsində Milli Fəaliyyət Proqramı”na əsasən aşağı seçki komissiyaları üzvlərinin maarifləndirilməsinin təşkil olunması və həyata keçirilməsi məqsədilə 2014-cü il oktyabrın 17-də dairə seçki komissiyalarının sədrləri üçün Bakı şəhərində müşavirə və oktyabrın 18-də dairə seçki komissiyaları arasında təcrübə mübadiləsi, sonra isə oktyabrın 22-24-də dairə seçki komissiyalarının üzvləri və məntəqə seçki komissiyalarının sədrləri üçün regionlarda seçki hüququ üzrə ixtisaslaşdırılmış kursların keçirilməsi qərara alınıb.
Komissiyanın iclasında IV çağırış Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin deputatı Mübariz Qəhrəman oğlu Qurbanlının deputat səlahiyyətlərinə xitam verilməsi barədə məsələyə də baxılıb. Qeyd olunub ki, Milli Məclisin deputatı Mübariz Qurbanlı Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı ilə Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri təyin edildiyinə görə Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının və Seçki Məcəlləsinin tələblərinə əsasən onun deputat mandatına xitam verilməlidir. Mərkəzi Seçki Komissiyası qeyd olunan əsasları, eləcə də Mübariz Qurbanlının özü tərəfindən deputat səlahiyyətlərinə xitam verilməsi ilə bağlı MSK-ya müraciətini nəzərə alaraq, onun deputat səlahiyyətlərinə xitam verilməsi barədə qərar qəbul edib.
Sonra seçki dairələrinin sxemi, qrafik təsviri və hüdudlarında dəyişiklik zərurəti yaradan normativ-hüquqi aktların icrası və seçki dairələrinə aid tələblərin Azərbaycan Respublikasının Seçki Məcəlləsinə uyğunlaşdırılması məsələsi müzakirə olunub.
MSK-nın qərarı ilə həmçinin Komissiyanın bəzi normativ xarakterli aktlarına və bir sıra seçki dairələri dairə seçki komissiyalarının tərkibində dəyişikliklər edilib, eləcə də cari məsələlərə baxılıb.
Beynəlxalq və xarici qurumların təmsilçiləri, həmçinin kütləvi informasiya vasitələrinin nümayəndələri iclasda iştirak ediblər.