Azərbaycandakı tolerantlıq bütün dünyaya nümunədir
Azər Badamov: Dünyaya “demokratiya etalonu” kimi təqdim edilən Qərb ölkələrində isə etnik ayrı-seçkilik məsələsi qabardılır, hətta konkret olaraq bu fəaliyyətə köklənmiş siyasi partiyalar qurulur
“Bir sıra anti-azərbaycançı QHT-lərin ölkəmizə qarşı sərgilədiyi mövqe ikili standartlara əsaslanır. Bu gün Qərb ölkələrinin əksəriyyətində irqçilik meyilləri güclənməkdədir. Eyni zamanada, dünyaya “demokratiya etalonu” kimi təqdim edilən ölkələrdə etnik ayrı-seçkilik məsələsi qabardılır, hətta konkret olaraq bu fəaliyyətə köklənmiş siyasi partiyalar qurulur. Azərbaycan isə hər zaman fərqli dinlərin, fərqli millətlərin qardaşlıq zəminində yaşadığı məkan olub. Azərbaycan tarixin hər bir dönəmində dünyaya tolerantlıq nümunəsi nümayiş etdirib. Qeyd edim ki, məhz Ulu öndərimiz Heydər Əliyevin əsasını qoyduğu siyasi kursun Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam və inkişaf etdirilməsi nəticəsində Azərbaycanda bu cür gözəl ab-hava hökm sürür, bütün dinlərin daşıyıcıları sərbəst şəkildə öz inanclarına etiqad edir, bütün millətlərin nümayəndələri ölkənin bərabərhüquqlu vətəndaşı kimi qardaşlıq şəraitində yaşayırlar”.
Bu fikirləri bir sıra beynəlxalq QHT-lərin ölkəmizə qarşı səsləndirdiyi əsassız bəyanatlara münasibət bildirən millət vəkili Azər Badamov deyib. Onun sözlərinə görə, müasir Azərbaycanda dövlət-din münasibətləri modeli çərçivəsində bütün dini konfessiyalar, o cümlədən, bütün millətlərin nümayəndələri qanun qarşısında bərabərdir və eyni statusa malikdir: “Bu gün Azərbaycan beynəlxalq aləmdə multikulturalizm mərkəzi kimi tanınır. Ölkəmizdə tolerantlığın, dinlərarası dialoqun gücləndirilməsi üçün çox gözəl şərait mövcuddur. Bu yöndə aparılan fəaliyyətin gücləndirilməsi isə xalqımızın bir amal, bir ideya - azərbaycançılıq ideyası ətrafında daha sıx birləşməsini təmin edir”.