/ / Sədaqət Qəhrəmanova: Qadınlar kişilərlə bərabər, Azərbaycanın daha da çiçəklənməsinə öz layiqli töhfələrini verirlər
Sədaqət Qəhrəmanova: Qadınlar kişilərlə bərabər, Azərbaycanın daha da çiçəklənməsinə öz layiqli töhfələrini verirlər
“Artıq üç ildir ki, biz Almaniya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Təşkilatı (GİZ) ilə qadın hüquqlarının müdafiəsi, qadınların ictimai-siyasi fəallığının artırılması sahəsində birgə tədbirlər həyata keçiririk. Belə layihələrdən olan “Dayaq” mentorluq layihəsi də məhz qadınların bələdiyyələrdə daha fəal iştirak etməsi, onların bir-birinə dayaq durması, yəni qadınların bir-birinə dəstək verməsi məqsədi daşıyır”.
Bu fikirləri “Dayaq” mentorluq layihəsi çərçivəsində mayın 13-də Qax şəhərində keçirilən “Qadınların yerli idarəetmədə iştirakının institusional inkişafı” mövzusunda konfransda Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi (AQUPDK) sədrinin müavini Sədaqət Qəhrəmanova jurnalistlərə müsahibəsində bildirib.
Qadın mövzusunun, qadın fəallığının artırılmasının, hüquqlarının qorunmasının ümumbəşəri bir məsələ, problem olduğunu vurğulayan AQUPDK sədrinin müavini deyib: “Hazırda bütün dünya ölkələrində qadın hüquqları ilə bağlı, qadınların ictimai-siyasi fəallığının artırılması istiqamətində müxtəlif tədbirlər həyata keçirilir. Azərbaycanda da bu istiqamətdə çox mühüm işlər görülmüşdür və görülməkdədir. Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin təsis olunması, qadınlara dövlət səviyyəsində verilən böyük önəm qadınların ictimai-siyasi fəallığının artırılması istiqamətində görülən tədbirlərdir.
Bu gün Azərbaycan qadını dövlətin idarə olunmasında fəal iştirak edir, eyni zamanda, seçkili orqanlarda, parlamentdə onların sayı seçkidən-seçkiyə artır. Həyata keçirilən tədbirlərin nəticəsidir ki, bələdiyyə üzvləri arasında qadınların xüsusi çəkisi 4 faizdən artaraq 26,7 faizə çatıb. Son vaxtlar şəhər və rayonların İcra Hakimiyyəti başçılarının qadın müavinlərinin sayı da xeyli artıb. Yəni, bu gün Azərbaycanda qadınların ictimai-siyasi fəallığının artırılması istiqamətində çox böyük işlər görülür, maarifləndirmə tədbirləri həyata keçirilir. Qadınlar kişilərlə bərabər Azərbaycanın daha da çiçəklənməsinə, inkişafına, dövlət quruculuğu prosesinə öz layiqli töhfələrini verirlər”.