BDU-da İbri şöbəsinin açılmasının 20 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbir keçirilib
Noyabrın 19-da Bakı Dövlət Universitetində (BDU) Şərqşünaslıq fakültəsində İbri şöbəsinin açılmasının 20 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbir keçirilib. Tədbir başlamazdan öncə İsrail şəhərlərinin fotoşəkillərindən ibarət sərginin açılışı olub. Sonra BDU-nun rektoru, akademik Abel Məhərrəmov çıxış edərək bildirib ki, Şərqşünaslıq fakültəsində İbri şöbəsi 1993-cü ildən açılıb, sonra 3 ildən bir, 2003-cü ildən isə hər il qəbul aparılıb. 1997-ci ildən magistr hazırlığına başlanılıb. İndiyədək bakalavr pilləsini 67, magistraturanı isə 13 nəfər bitirib. Hazırda İbri şöbəsində 32 tələbə və 2 magistrant təhsil alır. Bu şöbədə ibri dili və ədəbiyyatı ilə yanaşı, İsrailin tarixi, coğrafiyası, iqtisadiyyatı, mədəniyyəti, siyasi sistemi və s. tədris olunur.
Rektor bildirib ki, bu dili tədris edən müəllimlər, o cümlədən, tələbələr BDU ilə Xayfa, Yerusəlim və Təl-Əviv Universitetləri arasında imzalanmış əməkdaşlıq müqavilələrinə əsasən, davamlı olaraq yay kurslarında iştirak edirlər. Akademik əlavə edib ki, ibri dili məzunlarından 2 nəfər Fransada, 3 nəfər Türkiyədə magistraturaya daxil olub, 4 nəfər AMEA institutlarının dissertantıdır. Rektor İbri şöbəsi yarandığı dövrdən İsrailin ölkəmizdəki səfirliyi ilə sıx əlaqələr qurduğunu, səfirlik tərəfindən fakültənin kitabxanasına mindən çox kitab və dərsliklər hədiyyə edildiyini, müxtəlif görüş və müsabiqələr keçirildiyini də diqqətə çatdırıb və səfir Rafael Harpasa təşəkkürünü bildirib.
Çıxış edən səfir Rafael Harpas da öz növbəsində əməkdaşlıqdan məmnun olduğunu diqqətə çatdırıb.