Azərbaycanın innovativ inkişaf modeli: strateji baxış və reallıqlar
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkəmizdə həyata keçirilən sosial-iqtisadi islahatlar çərçivəsində rəqəmsal transformasiya dövlət siyasətinin prioritet istiqamətlərindən biri kimi müəyyən edilmişdir. Müasir dövrdə texnoloji inkişafın sürətlənməsi, qlobal rəqabətin artması və informasiya təhlükəsizliyinin aktuallaşması şəraitində rəqəmsallaşma artıq seçim deyil, zərurət kimi çıxış edir.
“Azərbaycanın yeni rəqəmsal arxitekturası”na həsr olunmuş müşavirədə dövlət başçısı tərəfindən səsləndirilən fikirlər bu istiqamətdə aparılan siyasətin sistemli və uzunmüddətli xarakter daşıdığını bir daha təsdiqləmişdir. Qeyd olunmuşdur ki, rəqəmsal arxitektura anlayışı ayrı-ayrı elektron xidmətlərin genişləndirilməsi ilə məhdudlaşmır. Burada əsas məqsəd vahid, inteqrasiya olunmuş və effektiv idarəetmə platformasının formalaşdırılması, dövlət informasiya resurslarının mərkəzləşdirilməsi və məlumat bazaları arasında qarşılıqlı əlaqənin təmin edilməsidir.
Bu yanaşma qərar qəbuletmə prosesinin daha operativ, şəffaf və nəticəyönümlü mexanizmlər üzərində qurulmasına xidmət edir. Eyni zamanda, idarəetmədə səmərəliliyin artırılması, bürokratik maneələrin minimuma endirilməsi və vətəndaşlara göstərilən xidmətlərin keyfiyyətinin yüksəldilməsi əsas hədəflər sırasındadır.
Rəqəmsal transformasiya iqtisadi inkişaf strategiyasının da mühüm tərkib hissəsidir. Qeyri-neft sektorunun genişləndirilməsi, innovativ sahibkarlığın təşviqi və startap ekosisteminin formalaşdırılması güclü rəqəmsal infrastrukturun yaradılmasını tələb edir. Elektron ticarət, rəqəmsal maliyyə alətləri və məlumat əsaslı idarəetmə modelləri ölkənin rəqabət qabiliyyətini artırmaqla yanaşı, regional texnoloji mərkəzə çevrilmək perspektivlərini də genişləndirir.
Bununla yanaşı, kibertəhlükəsizlik məsələləri də xüsusi diqqət mərkəzində saxlanılır. Rəqəmsallaşma prosesinin genişlənməsi informasiya təhlükəsizliyinin təmin olunmasını daha da aktuallaşdırır. Milli məlumat resurslarının qorunması, kibertəhlükəsizlik sistemlərinin gücləndirilməsi və institusional mexanizmlərin təkmilləşdirilməsi dövlət siyasətinin mühüm istiqamətlərindən biridir.
Prezident İlham Əliyev çıxışlarında insan kapitalının inkişafını da rəqəmsal transformasiyanın əsas şərti kimi dəyərləndirir. Təhsil sistemində rəqəmsal bacarıqların artırılması, informasiya-kommunikasiya texnologiyaları sahəsində ixtisaslı kadrların hazırlanması və innovasiya mədəniyyətinin təşviqi uzunmüddətli inkişafın təminatıdır.
Nəticə etibarilə, həyata keçirilən ardıcıl siyasət göstərir ki, rəqəmsallaşma Azərbaycan dövlətinin strateji inkişaf kursunun fundamental istiqamətlərindən birinə çevrilmişdir. Prezident İlham Əliyevin siyasi iradəsi və uzaqgörən baxışı nəticəsində ölkəmiz müasir, çevik və innovativ idarəetmə modelinə keçid mərhələsini inamla davam etdirir. Bu isə Azərbaycanın gələcək dayanıqlı inkişafının möhkəm əsaslar üzərində qurulduğunu göstərir.