Ana səhifə / Arxiv / Fransada zorakılığa yol verən və irqçi ifadələr işlədən polis həbs edilib
Fransada zorakılığa yol verən və irqçi ifadələr işlədən polis həbs edilib
Fransanın Bobignyi şəhərində Cinayət Məhkəməsi yeniyetmənin saxlanılması zamanı qeyri-qanuni zorakılığa yol verən və irqçi ifadələr işlədən polis əməkdaşını səkkiz ay şərti həbs cəzasına və iki il müddətinə ictimai yerlərdə xidmət göstərməyə məhkum edib.
AZƏRTAC xəbər verir ki, hadisə ilə bağlı məlumat “France Inter” radiosunun “Dans le pretoire” podkastında yayımlanıb. İşə hüquq-mühafizə orqanlarının törətdiyi zorakılıq hallarına baxan 14-cü palata baxıb.
Manuel adlı polis əməkdaşı ötən il 17 yaşlı Usman adlı yeniyetməni saxlayarkən, onu vurmaq və təhqir etməkdə ittiham olunurdu. İlkin protokolda polis yeniyetmənin iki dəfə qaçmağa cəhd etdiyini, onu itələdiyini və qandallanmağa müqavimət göstərdiyini iddia etmişdi.
Lakin kamera görüntüləri hadisənin fərqli şəkildə baş verdiyini ortaya çıxarıb. Təxminən 16 dəqiqə davam edən videoda polisin yeniyetməyə qarşı təhqirlər səsləndirdiyi və onun üz nahiyəsinə zərbələr endirdiyi, gəncin isə susaraq müqavimət göstərmədiyi görünür. Sözügedən görüntülər məhkəmə iclasında nümayiş etdirilib.
Məhkəmədə ifadə verən polis davranışının utandırıcı olduğunu bildirib və kadrlardakı şəxsi tanımadığını deyib. O, irqçi olmadığını iddia edərək, hadisə zamanı bir qrup gəncin onu ələ saldığını və buna görə həddindən artıq reaksiya verdiyini söyləyib.
Hakimin sorğusuna cavab olaraq təqsirləndirilən şəxs etiraf edib ki, qeydə alınma olmasaydı, protokollara tam etibar etmək çətin olardı və reaksiyası tamamilə qeyri-mütənasib olub. O, həmçinin hadisə zamanı şəxsi problemlər yaşadığını, ayrılıq və yaşayış yeri ilə bağlı çətinliklərinin olduğunu qeyd edib. Bildirib ki, hazırda küçə patrul xidmətindən uzaqlaşdırılıb.
Məhkəmə qərarında vurğulanıb ki, baş verən ağır faktlar milli polisə və dövlətə xələl gətirir. Bununla yanaşı, hakim heyəti təqsirləndirilənin məhkəmə zamanı verdiyi izahatların səmimiliyini də nəzərə alıb.