Azərbaycanın Beynəlxalq Arenada İnsan Qardaşlığı və Multikultural Siyasətində Liderliyi
2026-cı il, 4 fevral tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Əbu-Dabidə keçirilən “Zayed İnsan Qardaşlığı Mükafatı”nın təqdimolunma mərasimində iştirak etmişdir. Tədbir yüksək diplomatik səviyyədə təşkil olunmuş, müxtəlif ölkələrin dövlət nümayəndələri, beynəlxalq təşkilat rəhbərləri və humanitar sahədə nüfuzlu şəxslər tərəfindən geniş iştirakla keçirilmişdir.
Prezident İlham Əliyev çıxışında Azərbaycanın multikulturalizm və tolerantlıq sahəsindəki siyasətini diqqətə çatdırmış, ölkəmizin qlobal əməkdaşlıq təşəbbüslərində nüfuzlu tərəfdaş olduğunu vurğulamışdır. Dövlət başçısı qeyd etmişdir ki, Azərbaycan müxtəlif etnik və dini icmaların harmonik birgə yaşamasında nümunəvi siyasət yürüdür və bu təcrübəsini beynəlxalq səviyyədə təqdim edir.
Dövlət başçısı həmçinin Azərbaycanın humanitar və sosial sahədəki fəaliyyətlərini diqqətə çatdırmış, ölkəmizin davamlı inkişaf, sülh və qarşılıqlı anlaşma prinsiplərinə əsaslanan təşəbbüslərdə fəal rol oynadığını qeyd etmişdir. Azərbaycanın regionlarda və qlobal səviyyədə təşəbbüsləri digər dövlətlər və beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən yüksək qiymətləndirilir.
Prezident İlham Əliyev çıxışında multikulturalizm və insan qardaşlığı prinsiplərinin qlobal əməkdaşlıq üçün əhəmiyyətini xüsusi vurğulamış, demişdir:"Azərbaycan müxtəlif mədəniyyətlərin və dinlərin harmonik birgə yaşamasına nümunədir. Qarşılıqlı hörmət və əməkdaşlıq bütün sivilizasiyaların inkişafı üçün vacibdir."
Dövlət başçısı Azərbaycanın enerji təhlükəsizliyi, iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə və innovativ texnologiyaların tətbiqi sahəsində beynəlxalq layihələrdə iştirakını qeyd etmiş, ölkəmizin tərəfsiz və sülhpərvər siyasətini qlobal ictimaiyyətə təqdim etmişdir.
Mərasim iştirakçıları Prezident İlham Əliyevin çıxışını yüksək qiymətləndirmiş, Azərbaycanın multikulturalizm və insan qardaşlığı sahəsində nümunəvi siyasət yürütməsini və beynəlxalq əməkdaşlıq təşəbbüslərinə verdiyi töhfələri qeyd etmişlər. Çıxış həmçinin Azərbaycanın qlobal humanitar fəaliyyətlərdəki fəal rolunu təsdiqləmiş, ölkəmizin diplomatik nüfuzunu gücləndirmişdir.
Prezident İlham Əliyev çıxışında Azərbaycanın müxtəlif sahələrdə — təhsil, səhiyyə, sosial layihələr və humanitar təşəbbüslərdə — beynəlxalq tərəfdaşlarla uğurlu əməkdaşlığını vurğulamışdır. Bu yanaşma Azərbaycanın beynəlxalq aləmdə etibarlı və nüfuzlu dövlət kimi qəbul edilməsinə xidmət edir.
Çıxış zamanı həmçinin vurğulanmışdır ki, Azərbaycan müxtəlif dini və mədəni icmaların harmonik birgə yaşayışını dəstəkləməklə yalnız daxili sabitliyi deyil, həm də regional və qlobal səviyyədə sülh və əməkdaşlığı gücləndirir.
Tədbirin yekunu olaraq, Prezident İlham Əliyevin çıxışı Azərbaycanın multikulturalizm və insan qardaşlığı sahəsindəki lider rolunu beynəlxalq ictimaiyyətə təqdim etmiş, ölkəmizin diplomatik təşəbbüslərdə nüfuzlu tərəfdaş olduğunu bir daha təsdiqləmişdir.
Bu çıxış Azərbaycanın beynəlxalq arenada nüfuzlu, sülhpərvər və humanitar dəyərlərə sadiq dövlət kimi tanınmasına xidmət etmişdir.